Dnia 22 maja ruszyły prace nad fotografiami do kalendarza II Edycji Projektu Mistrzowie. Na dachu oruńskiej kamienicy oraz w scenerii stacji kolejowej Orunia zdjęcia zrobiono Maciejowi Kosycarzowi oraz Mirosławowi Bace. Fotografem II Edycji znanego trójmiejskiego projektu charytatywnego jest Łukasz Gawroński – ceniony „żartysta”, czyli fotograf popkultury (jak sam lubi o sobie mówić), współpracujący z największymi magazynami i czasopismami w Polsce, autor okładek do tytułów prasowych i książek, albumów muzycznych i plakatów teatralnych.
Projekt Mistrzowie to niesamowita akcja społeczna, organizowana wprawdzie przez Studio 102 – agencję reklamową z Gdyni, lecz organizowana w oderwaniu od codziennych zajęć agencji, zupełnie non profit. Projekt Mistrzowie zrzesza grono ludzi z pasją, którzy chcą pomagać, mają otwarte oczy na potrzeby innych, nie szczędzą własnego czasu i zapału. Wszyscy, którzy działają wokół Projektu robią to za darmo, a może nie tak całkiem za darmo, bo za „dziękuję” i za radość, którą wywołują u innych, a lepszą zapłatę ciężko sobie wyobrazić. W tym roku Projekt Mistrzowie pokazuje już drugą swoją odsłonę. W roku ubiegłym pomagał on ciężko chorym dzieciom objętym opieką Fundacji Trzeba Marzyć, w tym roku pomaga dzieciom z siedmiu Domów dla Dzieci prowadzonym przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznych. Główne założenie Projektu to jego lokalny charakter. Projekt ma być mocno pomorski, mocno trójmiejski – ma mocno zrzeszać lokalne społeczeństwo oraz środowisko biznesowe w niesieniu pomocy, ma uświadamiać, że nie można pozostawać obojętnym wobec nieszczęścia innych. Co roku do Projektu zapraszanych jest 12 Mistrzów – mentorów, autorytetów, ważnych osobistości pochodzących rdzennie z Pomorza, którzy to Mistrzowie stają się ambasadorami działań charytatywnych, a także pozują do kalendarza – charytatywnej cegiełki, z której całkowity dochód przeznaczany jest właśnie na wcześniej wybrany cel pomocowy. Tegoroczni Mistrzowie to: Mirosław Baka, Grażyna Wolszczak, Henryk Cześnik, Sławek Jaskułke, Andrzej Kasperek, Leszek Bzdyl, Adam Korol, Małgorzata Żerwe, Krystyna Łubieńska, Mateusz Kusznierewicz, Maciej Kosycarz.
Pierwsze sesje do kalendarza Projektu ruszyły 22.05.2013r., ale ze względu na warunki pogodowe sfotografowanych zostało tylko dwóch Mistrzów. Pierwszego dnia zdjęć po drugiej stronie obiektywu, pierwszy raz w tej roli, stanął Maciej Kosycarz – znany gdański fotograf, reportażysta, autor popularnych albumów „Kosycarz”. Sesja fotograficzna odbyła się na dachu jednej z oruńskich kamienic przy ulicy Podmiejskiej, w zaaranżowanej sytuacji reporterskiej. Drugiego dnia zdjęć natomiast Łukasz Gawroński fotografował Mirosława Bakę – wybitnego aktora filmowego oraz teatralnego, związanego z „Teatrem Wybrzeże”, który z kolei pozował na tle stacji kolejowej i pędzących pociągów.
O wyborze miejsca sesji fotograficznych – gdańskiej Oruni – zadecydował fakt, iż jest to kolebka Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych. Zdjęcia robione w niecodziennych miejscach oraz popularne osoby spacerujące po ulicach wywołują też duże zainteresowanie wśród mieszkańców tej dzielnicy. Skontrastowanie historii Mistrzów ze scenerią Oruni ma być metaforą dla spełnionych snów oraz tego, że można wartościowo żyć, realizując swoje pasje i marzenia. Wszyscy Mistrzowie fotografowani będą w swoim naturalnym otoczeniu, podkreślającym ich profesję. Ujęcie natomiast wykonane będzie z dołu, z perspektywy dziecka przyglądającego się Mistrzowi – drogowskazowi życiowemu. Kalendarz przyjmie formę dwunastu osobnych kart fotografii, umieszczonych w ciekawym opakowaniu, które wykonane i ozdobione zostanie bezpośrednio przez dzieci z domów dziecka. Kolejne sesje natomiast rozpoczną się już 20.06. i trwały będą do 02.07.2013r., więc trzymajmy kciuki, aby tym razem pogoda dopisała.
Brak komentarza