Maciej Kosycarz, Magda Beneda, Mieczysław Abramowicz i Konrad Mickiewicz zapraszają do udziału w promocji albumu „Słodkie historie Gdańska”. Na Czytelników iBedekera czeka album i paczka ze słodyczami – zapraszam do udziału w konkursie!
Ponad 70 unikatowych fotografii i rysunków, 27 opowieści z czterech stuleci oraz artystyczna oprawa graficzna – to główne atrybuty najnowszego albumu wydawnictwa KOSYCARZ pt. „Słodkie historie Gdańska”. Album został przygotowany pod redakcją historyka, pisarza i reżysera Mieczysława Abramowicza.
„Słodkie historie Gdańska” – to pierwszy w tym roku album wydawnictwa Kosycarz i jedna z pierwszych takich pozycji na polskim rynku wydawniczym. Prace nad albumem trwały ponad rok. Opowieści z czasów od XVII do XXI wieku wybrał i opisał Mieczysław Abramowicz. Skład i opracowanie graficzne przygotowała Magda Beneda – gdańska artystka malarka i graficzka. W pracach nad albumem pomagali obecni i byli pracownicy ZPC „Bałtyk” oraz zarząd firmy. Patronem wydania są również Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Premiera albumu odbędzie się w sobotę, 24 marca, o godzinie 12:00, w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan podczas Święta Gdańskich Słodyczy organizowanych przez ZPC „Bałtyk” z okazji jubileuszu 95-lecia firmy.
Pytania konkursowe:
1. Przy której ulicy mieścił się Sklep Wzorcowy Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” (do wygrania album)
2. Jak się nazywała kultowa mleczna czekolada, produkowana przez ZPC „Bałtyk” (do wygrania słodycze)
Nagrody wygrają osoby, które jako pierwsze (w komentarzu) podadzą prawidłowe odpowiedzi. Komentarze będą opublikowane z opóźnieniem. Nagrody fundują: Maciej Kosycarz i ZPC „Bałtyk”.
Święto Gdańskich Słodyczy
Gdańsk od wieków uznawany był za miasto wszelkiej pomyślności. Kwitnący handel i wymiana towarowa, sprawiły, że miasto stało się także „czekoladowym zagłębiem”, w którym rozwijały się fabryki i manufaktury produkujące najróżniejsze słodkości. Najbardziej znane to funkcjonujące na początku XX wieku fabryki „Anglas”, „Kosma” i „Baltic”, z których później powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” – obecnie największa fabryka czekolady na Pomorzu.
Tradycje „Bałtyku” sięgają roku 1923. Jego dzieje nierozerwalnie wiążą się z Gdańskiem, a także są odzwierciedleniem historii Polski ostatniego stulecia. Początki firmy to czasy wolnego miasta, a potem tragicznych wydarzeń wojny i okupacji. W kolejnych latach „Bałtyk” doświadczył procesów nacjonalizacji i stał się częścią systemu gospodarczego Polski Ludowej. Po odzyskaniu wolności i nastaniu ery gospodarki rynkowej gdańska fabryka czekolady trafiła w ręce skandynawskiego inwestora tracąc na pewien czas swoją historyczną nazwę i tradycyjną tożsamość. W 2005 roku firmę od jej zagranicznego właściciela odkupili polscy inwestorzy i rozpoczęli trudny proces odbudowy marki „Bałtyk” w oparciu o polski kapitał. Powrócono przede wszystkim do historycznej nazwy i tradycyjnych receptur. Wprowadzono także wiele nowatorskich rozwiązań, czyniąc „Bałtyk” słodką wizytówką zarówno Gdańska jak i całego regionu.
W 2018 roku obchodzimy jubileusz 95-lecia naszych tradycji – mówi prezes ZPC „Bałtyk” Konrad Mickiewicz – stąd narodził się pomysł organizacji Święta Gdańskich Słodyczy. Chcemy w ten sposób opowiedzieć o słodkich tradycjach naszego miasta oraz zaprezentować nasze najnowsze produkty. Specjalnie na Święto Gdańskich Słodyczy odtworzyliśmy także czekoladę mleczną z wiórkami kokosowymi „Malajską” – kultową czekoladę Bałtyku sprzed lat. Mamy nadzieję, że wielu osobom sprawimy radość. Tym dorosłym przypomnimy smak dzieciństwa, a najmłodszym pokażemy jakie smaki kochali ich rodzice – mówi Konrad Mickiewicz.
1.Sklep wzorcowy mieścił się na ul. Długiej
2. kultowa mleczna czekolada to była Czekolada Ratuszowa
1. Sklep mieścił się na ul. Długiej
2. Czekolada Ratuszowa
1. Sklep wzorcowy ZPC Bałtyk mieścił się w Gdanku przy ul. Długiej.
2. Czekloladą tą była czekolada Finezja. Doskonałą renomę miała też czekolada Ratuszowa.
Pani Beato – gratuluję:)
Zgłoszę się via email.