W ramach cyklu spacerów „Gdańskie Miniatury”, 26 stycznia grupa uczniów z Gimnazjum nr 19 z Gdańska-Przymorze, wyruszyła na zwiedzanie Gdańska przez pryzmat legend

Wszyscy spotkaliśmy się przed Złotą Bramą. Tam dostaliśmy karty z zagadkami oraz kartki, na których każdy napisał swoje imię i nazwisko, by móc później uczestniczyć w losowaniu nagród, ufundowanych przez „Szafę Gdańską” i Miasto Gdańsk.

Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o historii naszego miasta. Dużo dowiedzieliśmy się o życiu dawnych gdańszczan m.in. o Janie Heweliuszu, którego 400. rocznicę urodzin obchodziliśmy w zeszłym roku. Również poznaliśmy ciekawostki z życia królów panujących w Polsce,  na przykład  o Janie III Sobieskim.

Pierwszym miejscem do którego się udaliśmy była Wieża Więzienna wraz z Katownią. Następnie poszliśmy na Targ Węglowy, gdzie na ścianie Wielkiej Zbrojowni stoi figura mężczyzny w rzymskim stroju. Kolejnym przystankiem była Kamienica Czerwony Rumak. Nazwa jej wzięła się od tego, że z górnego okna kamienicy wystawała głowa konia o nazwie Kasztanek. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni tym, jak on się tam dostał. Następnym punktem programu była szkoła parafialna, w której uczyli się Jakub i Anna. Ich figurki można zobaczyć na barokowym portalu dawnego domu opieki szpitala św. Ducha przy ul. U Furty. Ostatnim przystankiem była Złota Kamienica, która nazwę swą zawdzięcza bogatym, złotym zdobieniom widocznym na fasadzie budynku.

Pomimo panującego mrozu wszyscy byli bardzo zadowoleni. Po 1,5 godzinnym spacerze poszliśmy do siedziby współorganizatora spaceru miejskiej instytucji kultury – Gdańsk 2016 – na ciepłą herbatę, która od razu nas rozgrzała.

Uważam, że taka ciekawa lekcja historii przydałaby się każdemu. Dzięki niej dowiedzieliśmy się naprawdę wielu interesujących informacji, które w przyszłości możemy wykorzystać nawet w trakcie rodzinnego spaceru. Wycieczka „Gdańskie Miniatury”, mimo niesprzyjającej aury okazała się być bardzo udaną.

Autor: Marta Dworakowska, Gimnazjum Nr 19, klasa III b

O Gdańskich Miniaturach Julia Kalinowska