Kanał Raduni biegnie od południowo-zachodnich granic Pruszcza Gdańskiego do okolic Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wpada do rzeki Motławy. 

Kanał Raduni

O tym, czym przez wieki był dla Gdańska Kanał Raduni, pisze prof. Jakub Szczepański w artykule „Krzyżacki pomysł na wagę złota”.
Połowa długości przekopu (całość to 13,5 km) biegnie od stóp Biskupiej Górki do Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku. Majowy spacer rozpoczęliśmy zatem od okolic pommenonickiego kościoła w Gdańsku, znajdującego się na wysokości przystanku SKM Gdańsk Śródmieście i ruszyliśmy w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

Kanał Raduni

Po prawej stronie płynęły wody rzeki/kanału, po lewej natomiast „żegnał nas” widok na kościół św. Trójcy.

Kanał Raduni. Gdańsk Śródmieście

Z powodu budowy wiaduktu w ciągu ulicy Trakt św. Wojciecha, musieliśmy się „przeprawić” na druga stronę kanału, ale nie było to trudne:)
W moście, po którym przeszliśmy, znajduje się poterna. Widoczna od dołu wyraźna okrągła wnęka, to czerpnia powietrza, która jednocześnie służyła na przykład do opuszczania na linie wiaderka w celu nabrania wody z kanału lub spłukania nieczystości. 

Kanał Raduni

Kanał Raduni i poterna

Vis-à-vis ceglanej wieży na Zaroślaku (osiedle na trójstyku dzielnic: Śródmieście, Chełm, Orunia-Św. Wojciech-Lipce) – pozostałości po zburzonym w 1945 roku ewangelickim kościele Zbawiciela, można podejrzeć postępy na budowie Wiaduktu Biskupia Górka. Zakończenie inwestycji jest planowane na czerwiec 2021 roku.Pozostałości kościoła Zbawiciela w Gdańsku

Kanał Raduni. Wiadukt Biskupia Górka w budowie

Na wysokości Bastionu św. Gertrudy ponownie przeszliśmy na prawy brzeg kanału. Z tego miejsca warto było spojrzeć w kierunku centrum… Bazylika Mariacka nie daje o sobie zapomnieć:)

Bastion św. Gertrudy w Gdańsku

Bazylika Mariacka - widok znad kanału Raduni

Wędrując na południe, dotarliśmy do Starych Szkotów, których perłą jest kościół św. Ignacego Loyoli i zabytkowa dzwonnica z 1777 roku. 

kościół św. Ignacego Loyoli

Za ogrodzeniem, na przylegającej do kościoła posesji, mieści się pochodząca z XIX wieku rezydencja, dzisiaj siedziba Metropolity Gdańskiego – Sławoja Leszka Głodzia. 

Rezydencja Metropolity Gdańskiego - Sławoja Leszka Głodzia. 

Wędrując wzdłuż ul. Trakt św. Wojciecha warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 57. To w niej, u progu lat dwudziestych XX wieku, powstała Drukarnia Gdańska i wydawana była „Gazeta Gdańska”.

Dawna drukarnia Gazety Gdańskiej

9 lipca 2001 roku doszło do tragicznych wydarzeń – wzburzona woda przerwała wał Kanału Raduni, wskutek czego znaczna część dzielnicy znalazła się pod wodą. W wydanej w 2005 r. książce „Orunia, Stare Szkoty i Lipce” Jerzy Samp umieścił dramatyczną fotografię (na stronie 90), pokazujące wyrwę, przez którą woda dokonywała zniszczenia. Dzisiaj to miejsce wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej.
Kanał Raduni. Wspomnienie powodzi 2001 r.

Na spacer wybraliśmy się w czasie, kiedy ważą się losy nazwania imieniem Jerzego Sampa alei kasztanowcowej, ciągnącej się wzdłuż Kanału Raduni. 
Czy Jerzy Samp będzie miał swoją aleję?
Tymczasem po prawej stronie minęliśmy wejście do Parku Oruńskiego i ruszyliśmy dalej…

Aleja kasztanowcowa wzdłuż Kanału Raduni w Gdańsku

Wzdłuż kanału ciągnie się rząd domostw – niektóre z nich wyglądają jak z bajki:) Właściciele przydomowych ogródków czerpią wodę do podlewania roślin prosto z kanału – wspaniałe!

Wzdłuż Kanału Raduni

Kanał RaduniCzas na historię – Dwór Ferberów, w połowie XVI wieku należał do burmistrza Konstantego Ferbera. Dzisiaj obiekt, będący w rękach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Agencji Rozwoju Pomorza Grupa Zarządzająca „Pomerania” SA, został razem z przyległym terenem wystawiony na sprzedaż.  Kanał Raduni i Dom Ferberów

Lwi Dwór z 1600 r. – to wpisany w 1959 roku do rejestru zabytków prawdopodobnie najstarszy dom podcieniowy w Polsce. Aktualnie jest w rękach prywatnych.
Kanał Raduni i Lwi Dwór

W maju rozpoczęły się prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej. Kładka powstaje dzięki głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2018 r.  Podczas naszej wędrówki widać było dopiero początki inwestycji, dzisiaj kładka jest prawie gotowa,
Dziękuję za aktualne zdjęcie mieszkańcowi Lipiec – Maćkowi Iglikowskiemu:)

Kanał Raduni. Kładka w Lipcach

Fot. Marcin Maciek Iglikowski

W budynku dawnej restauracji „Drei Schweinskopfe” dzisiaj mieści się przedszkole publiczne. 

Kanał Raduni. Gdańsk Lipce - Budynek dawnej restauracji "Drei Schweinskopfe"

Przed nami XXI wiek – Obwodnica Południowa, a za nią Święty Wojciech, czyli najbardziej na południe wysunięta część Gdańska.
Po drodze zwracają uwagę niedawno posadzone kasztanowce czerwone – to wynik aktywności Rady Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Kolejne drzewa będą będą nasadzone jesienią (w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego).

Kanał Raduni. Obwodnica Południowa

Kasztanowiec czerwony nad Kanałem Raduni

W oddali zamajaczyła kopuła kościoła w Świętym Wojciechu, a tuż za kościołem zaciekawiły nas strome schody…

Kanał Raduni w Świętym Wojciechu

Kanał Raduni

Po zejściu na dół znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie. To pierwotny ślad ul. Trakt Św. Wojciecha, przy którym czas się uroczo zatrzymał. 
Trakt św. Wojciecha

Dopełnienie klimatu tworzy zabytkowa świątynia.

Kanał Raduni. Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku.

I tu nasz spacer się zakończył, chociaż… nie do końca. Trzeba było przecież wrócić, oczywiście pieszo:) Trzeba też było wejść na kawę do Kawiarni Kuźnia, mieszczącej się w zabytkowej kuźni na Oruni (ul. Gościnna 10), która jako zespół domu podmiejskiego z kuźnią, w 1983 została wpisana do rejestru zabytków. Po drodze jednak warto rzucić okiem na Ratusz Oruński, o którym na Facebooku pisze Radna Dzielnicy Agnieszka Bartków:

Kawiarnia Kuźnia na Oruni

I ponownie wspomnienie prof. Jerzego Sampa. Urodził się, mieszkał i tworzył na Oruni przy ul. Trakt św. Wojciecha 78. Zmarł w Warszawie.

Tu mieszkał Jerzy Samp.

Pomysł na inny spacer – zapraszam:)

Bardzo Państwu polecam podobny spacer, ale na pewno warto się tam wybrać w dzień wolny od pracy, kiedy ruch samochodowy jest mniejszy. I uwaga na koniec. Wzdłuż Kanału Raduni ciągnie się ścieżka piesza, na której jest dozwolony ruch rowerowy. Większość cyklistów współpracuje z pieszymi, ale zdarza się, że jest tam niebezpiecznie:(

Kanał Raduni. Pomysł na spacer.

Edit:
Już po publikacji Radny Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce uświadomił mi, że pominęłam biblioteczkę w uschniętym kasztanowcu. I rzeczywiście, zapomnieliśmy o niej, a ta znajduje się zaledwie ok. 300 metrów (w kierunku Pruszcza Gdańskiego) za kościołem. Stworzenie biblioteczki to zasługa aktywnych mieszkańców dzielnicy. Drzwiczki z motywem orła i gdańskim herbem wykonał lokalny rzeźbiarz Dominik Kazimierczak.
Dziękuję Leszkowi Wincełowiczowi za podesłanie zdjęć:)

Biblioteczka w drzewie

Fot. Leszek Wincełowicz

 

Biblioteczka w Drzewie. Gdańsk Św. Wojciech

Fot. Leszek Wincełowicz