Z okazji 93. urodzin Gdyni zaprosiliśmy Państwa na wędrówkę, której bohaterką była ulica Starowiejska. Podczas kolejnego iBedekerowego spaceru w roli cicerone wystąpił gdynianin – Arkadiusz Zygmunt.

Ulica Starowiejska

Ulica Starowiejska

Tak jak się spodziewaliśmy – nie zawiedli nas Państwo, i mimo wielu innych urodzinowych atrakcji, w spacerze wzięła udział duża grupa mieszkańców Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Trasa wędrówki wiodła od końca ku początkowi ulicy Starowiejskiej, czyli od Pomnika Gdynian Wysiedlonych do Placu Kaszubskiego. Wędrówka była podróżą między innymi w przeszłość dawnych gospodarstw, gburskich rodzin i wielkiego kapitału. Poznaliśmy Antoniego Jaworowicza – właściciela narożnej kamienicy pod numerem 47; rodzinę Skwierczów, Kurów, Schrederów czy Wilmów. Przewodnik opowiadał o pierwszym w mieście bilardzie, domach magistrackich, firmie sprowadzającej kawę brazylijską, przedwojennych salonach samochodowych, najsłynniejszym sklepie mięsnym, pierwszym w Gdyni supersamie, najbardziej „utytułowanym” domem w mieście, a wreszcie o rycerzu Piotrze z Rusocina, który w 1362 roku ulokował na nowo (na prawie chełmińskim) wieś Gdina. Była też mowa o współczesnym książkomacie, który został uruchomiony tuż przed 93. urodzinami Gdyni. 

Podczas spaceru tradycyjnie odbyło się losowanie książek, które tym razem nam podarowali: Biuro Prezydenta Miasta Wojciecha Szczurka, Biuro Rady Miasta i Gdyńskie Centrum Sportu. Dobrym duchem spaceru była Grażyna Pilarczyk z Urzędu Miasta Gdyni, która wszystkie książki zorganizowała. Dziękuję Ci Grażyno.

Całą opowieść Arkadiusza Zygmunta mogą Państwo odsłuchać na filmie. To, o czym zapomniał powiedzieć dodaje w tym miejscu:

Róża Wiatrów powstała w latach 60-tych jako księgarnia Domu Książki nr 72. Ewenementem był dział płyt gramofonowych. Od lat 70-tych specjalizuje się w literaturze morskiej, współpracując z wydawnictwami naukowymi Marynarki Wojennej, Morskiego Instytutu Rybackiego i Instytutu Morskiego. To w niej podpisywali swoje książki Karol Olgierd Borchardt, Edmund Kosiarz czy Edward Obertyński.

iBedekerowe spacery po Gdańsku, Sopocie i Gdyni

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ze spaceru.

Kolejny spacer po Gdyni planujemy w marcu. Wciąż nie mamy pomysłu na trasę  – prosimy zatem obserwować iBedeker. Przy okazji przypominam też Państwu o lwich spacerach, które w ramach współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną, wiosną będę prowadziła dla dzieci.