Lubię spoglądać na miasto z wysokości. Na każde miasto. Lubię wyszukiwać wzrokiem znajome mi miejsca i odkrywać nowe obszary. Gdynia cieszy się kilkoma punktami widokowymi, a każda z panoram inaczej smakuje. 

Gdynia eksportowa

Najbardziej popularnym punktem widokowym Gdyni jest Kamienna Góra, z której roztacza się widok na kwintesencję miasta – Molo Południowe i Basen Jachtowy. To prawdziwie eksportowy widok, ja jednak bardziej sobie cenię miejsca nieco oddalone od centrum, a dające szersze wyobrażenie o położeniu Gdyni.

Zaopatrzona w wygodne buty i butelkę wody, ruszam więc w… góry. A przecież to ciągle Gdynia:)

Góra Donas

To najwyższe w Gdyni wzniesienie, o wysokości 205,7 m n.p.m., położone w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Dąbrowa, jest miejscem spacerowym znanym najbliższym mieszkańcom i tym, którzy kochają wędrówki wzdłuż Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Typowe „mieszczuchy” rzadko decydują się na tak „surwiwalowe” wycieczki, a szkoda. Z pętli autobusowej przy ul. Miętowej to zaledwie kilometrowy spacer (wzdłuż żółtego szlaku), a zupełnie nie-gdyńskie widoki odurzają. A przecież to ciągle Gdynia:)

Gdynia sielska i anielska

Wędrując ku górze miniemy zarośnięty cmentarzyk, na którym spoczywają doczesne szczątki dawnych mieszkańców Kolonii Chwarznieńskiej.

4 cment

Docierając na szczyt warto sobie zdać sprawę, że Góra Donas, jako najwyższe wzniesienie na terenie tzw. Trójmiasta, stanowiła ważny punkt obserwacyjny podczas II wojny światowej. Tutaj właśnie 18 marca 1945 r. odbyła się walka, podczas której Niemcy ulegli atakującym wojskom radzieckim.
Po krótkiej kontemplacji historycznej docieramy na szczyt, na którym wita nas wieża telekomunikacyjna Idea Góra Donas (70 metrów). Na wysokości 26,5 m. nad ziemią znajduje się platforma widokowa. Jej schody wykonane ze stalowej kratownicy mogą dla wielu stanowić wyzwanie, ale warto pokonać lęk…

wieża widokowa na Górze Donas

Warto pokonać lęk, aby zobaczyć jak bardzo zielonym miastem jest Gdynia, warto rzucić okiem na rozległe Kaszuby. Ten widok jest możliwy od 2005 roku – wówczas bowiem została otwarta wieża wraz z tarasem udostępnionym mieszkańcom i turystom.

Gdynia - zielone miasto

Wieża widokowa w Kolibkach

Wieża widokowa w Kolbkach jest najmłodszą tego typu atrakcją Gdyni, została oddana do użytku w 2007 roku i od początku cieszy się ogromną sympatią tych, którzy… o niej wiedzą. Ten znakomity punkt widokowy, ustawiony na zalesionym wzgórzu o wys. 85 m. n. p. m., jest również efektem współpracy telefonii komórkowej i Miasta, które zgodziło się na ustawienie konstrukcji na chronionym krajobrazowo miejscu, w zamian za stworzenie ogólnodostępnej platformy widokowej.

Wieża widokowa - Gdynia Kolibki

Po pokonaniu 151 betonowych, niezwykle wygodnych stopni, zabezpieczonych stosowną poręczą, docieramy na wysokość 28 metrów, skąd rozpościera się widok nie tylko na Gdynię i Zatokę Gdańską, ale również na Sopot i Gdańsk. Ilekroć spoglądam z tego miejsca na Orłowo, tylekroć mam natychmiastowe skojarzenia ze słonecznym wybrzeżem Chorwacji. A przecież to ciągle Gdynia:)

IMG_8661

Jak dostać się do wieży w Kolibkach? To zaledwie 1100 metrów przez las od pola golfowego przy ul. Spółdzielczej (na zapleczu CH Klif) lub kilkunastominutowy spacer od strony ul. Spokojnej.

Święta Góra (Góra św. Mikołaja)

Święta Góra to miejsce, w którym zgodnie z legendą, objawił się św. Mikołaj – patron pasterzy i rybaków.

Gdynia Święta Góra

Szczyt góry osiąga wysokość 83 m. n. p. m., a panorama z niego widoczna jest dość… kapryśna, bo bardzo uzależniona od pory roku. Jeśli ktoś chce objąć wzrokiem blokowiska Chyloni i Leszczynek, to powinien się wybrać na wycieczkę zimą, kiedy drzewa pozbawione są liści. Najlepszą datą wydaje się 6 grudnia – imieniny Mikołaja:) Poza widokiem trudno dostępnym latem, czeka nas dodatkowa atrakcja – ślizganie się po momentami stromych zboczach, pokrytych grubą warstwą liści. A może gdzies po drodze znajdziemy prezent od św. Mikołaja? Warto sprawdzić, wszak Gdynia jest pełna niespodzianek:)

Lektura uzupełniająca:

Gdynia zdaniem blogerów – cz. I