Wybrałem się z żoną na wiosenny spacer. Z Zaspy do Brzeźna, a potem w kierunku Jelitkowa. Pogoda była piękna, a ludzi tłum. Z deptaku prowadzącego na molo w Brzeźnie skręciliśmy na tereny przymorskie, rozciągające się równolegle do brzegu morskiego, aż po Jelitkowo.

Park Reagana

Park Reagana

Obszar rozległy, w znacznej części uporządkowany i zagospodarowany. Piękny. Tu plac zabaw dla dzieci, tam urządzenia fitnes, w dali tunel do ćwiczeń na deskorolkach, nawet ogrodzony wybieg dla psów, nawet kolekcja kamiennych rzeźb. Europa! Szliśmy tak sobie kontenci i chwaliliśmy prezydenta Pawła Adamowicza. Inni spacerowicze też wydawali się zadowoleni i odprężeni.

Ale – naturo złośliwa – od pewnego momentu organizm żony sygnalizował nadmiar płynów… Rozglądaliśmy się za miejscem, w którym można by było zmniejszyć narastające ciśnienie. Przyspieszaliśmy kroku. Na lewo – nic, na prawo – nic. Przemierzyliśmy cały teren parkowy, aż po Jelitkowo – nic! Spacer zamieniał się w marsz, a marsz w… trucht. Cały ten czas nie odstępowało nas myślenie o panu prezydencie… Narastały nerwowość i złorzeczenie. Dopiero przybytek w jednym z barów na Piastowskiej, obok kompleksu „Rzemieślnika” pozwolił na „zaspokojenie” naturalnej potrzeby i spokojniejsze myśli. Nasze emocje opadły za jedyne 2 złote…

Ale problem pozostał: żeby na tak rozległym terenie, gdzie spacerują setki gdańszczan, w który zainwestowano grube pieniądze nie było JEDNEJ toalety?! Już nie mówię o dziesięciu, piętnastu… To nie jest standard europejski – Panie Prezydencie!

Nie chciałbym – jak inni: dzieci, ale też dorośli – korzystać z zacisza okolicznych krzaczków i wydm. Ci inni też by nie chcieli, gdyby mieli alternatywę.

Postuluję zafundowanie gdańszczanom tych paru miejsc ustronnych na terenach spacerowych. Jeśli kasa miejska tego nie jest w stanie wytrzymać, to może  gospodarze miasta lub prywatni przedsiębiorcy postawią tam PŁATNE  kabinki, za które zdesperowani LUDZIE zapłacą… każdą monetę, a złotówkę czy dwa bez wahania.

Autor: Paweł Janikowski

Koncepcja zagospodarowania Pasa Nadmorskiego – sondaż