Trwa Święto Gdańskiej Nauki. Jednym z elementów ośmiodniowego świętowania były spacery (z przewodnikiem), w których wzięły udział zaproszone przedszkolaki.

Święto Gdańskiej Nauki

Gdańskie przedszkolaki zimy się nie boją! Dziewięć grup maluchów – z Przedszkola Nr 23, Szkoły Podstawowej Nr 23, Przedszkola Nr 52, Szkoły Podstawowej Nr 19, Przedszkola Nr 49, Przedszkola Morenowy Raj, Parkowe Wzgórze i Na Wzgórzu – dzielnie stawiło czoła zimnu, żeby osobiście sprawdzić jak wygląda herb na Bramie Wyżynnej, dotknąć do murów dawnego więzienia (dzisiaj Muzeum Bursztynu), spojrzeć (w Złotej Bramie) na zdjęcia zburzonego w 1945 r. Gdańska, pomachać postaci króla umieszczonego na szczycie Ratusza Głównego Miasta, a wreszcie sprawdzić… czy Neptun ma majtki. W ciągu 45 minut dzieciaki przeszły całą Drogę Królewską.

[youtube]https://youtu.be/bW0kP9GG9A0[/youtube]

Odpowiedzi maluchów na pytania zadawane przez cicerone (Ewa Jaroszyńska, Ewa Czerwińska, Andrzej Jaroszyński) – jak zwykle bywały zabawne, „z kosmosu”, albo całkiem rzeczowe:

[youtube]https://youtu.be/SVi4ns461To[/youtube]

Ogromną atrakcją stały się halabardy przygotowane przez małżeństwo Ewę i Andrzeja:) O dziwo cała broń przetrwała z stanie nienaruszonym, chociaż walki uliczne się odbywały:)

Święto Gdańskiej Nauki

Młodzi halabardnicy wykonywali swój obowiązek miejskich strażników, i jak przed wiekami nawoływali do gaszenia światła.

[youtube]https://youtu.be/PKIhraEyMrk[/youtube]

Niestety, jak wynika ze zdjęcia… nieskutecznie:)

Święto Gdańskiej Nauki

Fot. Andrzej Jaroszyński

Do udziału w wędrówkach, zorganizowanych z okazji Święta Gdańskiej Nauki przez Fundację Gdańską, Fundację Wspólnota Gdańska i iBedeker zostały zaproszone grupy, których opiekunki/nauczycielki wykazały się największą aktywnością i współpracą podczas zajęć z cyklu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku – wpisanych w program Gdańskiej Akademii Przedszkolaków, a prowadzonych przez gdańskich przewodników. Cykl jest zainicjowany przez iBedeker, ale jego realizacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu Fundacji Wspólnota Gdańska.

Hasło tegorocznego Święta Gdańskiej Nauki (połączonego z urodzinami Jana Heweliusza) brzmi – Gdańsk się uczy. Przedszkolaki (na)uczyły się Gdańska!
Ale zimno trochę było, to fakt…

[youtube]https://youtu.be/0hyvRdydIgQ[/youtube]

W najbliższą sobotę (4 lutego 2017 r.) będzie kolejna okazja do poznania tajemnic Gdańska. Tym razem (również w ramach Święta Gdańskiej Nauki), odbędą się spacery rebusowe, w towarzystwie przewodników – Ewy Jaroszyńskiej, Andrzeja Jaroszyńskiego i Arkadiusza Zygmunta. Zapraszam:) Szczegóły TUTAJ