Zakończyło się Święto Gdańskiej Nauki 2017. Zanim nastąpił finisz w postaci pokazu video mappingu (na elewacji Ratusza Starego Miasta), gdańszczanie i turyści wzięli udział w rebusowych spacerach śladami ludzi gdańskiej nauki.

Święto Gdańskiej Nauki 2017Spacery polegały na rozwiązywaniu rebusów, które doprowadzały uczestników do miejsc, w których czekali cicerone – Ewa Jaroszyńska, Arkadiusz Zygmunt i Andrzej Jaroszyński. Dodatkowo, aby przewodnikom „otworzyć usta”, należało rozwiązać rymowane zagadki, a bywało to trudne.
Autorką koncepcji rebusowych wędrówek była Ewa Jaroszyńska,

W sobotę, 4 lutego, od godziny 11 do 12:30, niewielkie grupki gdańszczan i turystów pojawiały się w punkcie Informacji Turystycznej Gdańskiej Organizacji Turystycznej, gdzie pracownik GOT Michał Pazusis wręczał zainteresowanym rebusy wskazujące drogę do pierwszego punktu, którym był dziedziniec Ratusza Głównego Miasta. Tutaj Ewa Jaroszyńska opowiadała o gdańskich carillonach oraz o zegarze słonecznym, zdobiącym wieżę ratusza.

[youtube]https://youtu.be/nOvroR3nZQI[/youtube]

Kolejnym miejscem spotkania była Brama Wyżynna, przy której Arkadiusz Zygmunt tłumaczył jak wyglądała kwestia zaopatrywania Gdańska w wodę zanim pojawił się w mieście nadburmistrz Leopold von Winter, a przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego zwrócił uwagę na zdobiące fasadę popiersie Daniela Gralatha…

Daniel Gralath

[youtube]https://youtu.be/F70sVgfGEJA[/youtube]

[youtube]https://youtu.be/sezVw4RelcA[/youtube]

Bohaterem opowieści Andrzeja Jaroszyńskiego, który czekał na uczestników przy ul. Okopowej, była kolejka linowa Adama Wybego, a kawałek dalej, przy ulicy Rzeźnickiej – Narratio Prima.

Pogoda nie rozpieszczała przewodników ani uczestników, ale mimo wyjątkowo nieprzyjaznej aury, w ciągu półtorej godziny po rebusy w siedzibie Punktu Informacji GOT zgłosiły się 52 osoby, i poza jedną grupą z małymi dziećmi, wszyscy dotrwali do końca. Dziękujemy Państwu za wspólną zabawę i sądzimy, że w tej formule jeszcze się spotkamy…

Podczas Święta Gdańskiej Nauki, zorganizowanego przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańska, odbyły się również spacery dla przedszkolaków – oto krótkie wspomnienie.

Serdecznie dziękuję Gdańskiej Organizacji Turystycznej za pomoc przy organizacji wydawania rebusów:)