Stadion piłkarski w Gdańsku zawitał w… Dworze Artusa. Wszystko za sprawą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które na cały sezon turystyczny 2012 zorganizowało wystawę fotograficzną „Pamiętnik budowy stadionu trudem ludzi pisany”. Moją wystawę, wystawę moich zdjęć.
O tym, że przysłowiowy szewc bez butów chodzi wiadomo od dawna. Nie przypuszczałam jednak, że zasada ta dotyczy również blogerów, a jednak.
Wernisaż wystawy odbył się 24 maja, a więc tydzień temu. Przez tydzień temat czekał na opisanie…
W miejscu spotkania – Dworze Artusa w Gdańsku, pojawiłam się, a jakże, zaopatrzona w kamerę, statyw i aparat fotograficzny. Byłam zatem przygotowana do zrealizowania relacji. Zajęta jednak fioletowym bzem, wizytówkami, rozmowami, i najzwyczajniej poddenerwowana, przypomniałam sobie o pozostawionym na portierni sprzęcie… po wernisażu. Nie mam więc własnych zdjęć, nie mam filmu, a w głowie pustka. Emocje sprawiły, że wernisaż to był mój cudowny sen, którego jednak (w większości) nie pamiętam.
Dobre duchy jednak nade mną czuwały. Ewa Grela z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Agnieszka Weissgerber z PGE Arena Gdańsk, Maciej Kosycarz www.kfp.pl i Władysław Sudomir – podesłali mi garść pamiątkowych zdjęć, za co bardzo, bardzo dziękuję:) Przytomnością umysłu, w przeciwieństwie do mnie, wykazała się Ania Sudomir, która aparatem fotograficznym nagrała moje wystąpienie. Dziękuję Ci Aniu:)
Z całego serca dziękuję:
– Monice Kryger z MHMG za pomysł zorganizowania wystawy
– Dyrektorowi Adamowi Koperkiewiczowi za odważną decyzję wprowadzenia stadionu do Dworu Artusa
– Hubertowi Grzegorczykowi, kuratorowi przedsięwzięcia, za życzliwą opiekę
– Ewie Grela z MHMG za godziny spędzone nad moimi zdjęciami
– Ryszardowi Trykosko i Agnieszce Weissgerber za ogromne, anielskie skrzydła:)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=meqiM1oT-Co[/youtube]
Szczególne podziękowania składam Zarządowi firmy Sports Hospitality LTD, która ufundowała cudowny poczęstunek.
Na wystawę składa się ponad sześćdziesiąt fotografii, wykonanych na Letnicy od kwietnia 2008 r. do lipca 2011 r. Zdjęcia pokazują głównie ludzi przy pracy – budowlańców, do których podczas przygody na stadionie nabrałam ogromnego szacunku. Oni tam naprawdę bardzo, bardzo ciężko pracowali. Im dedykuję odrębny wpis na moim blogu – PODZIĘKOWANIA
Dzięki wsparciu technicznemu firmy TRIAS S.A., w obu salach wystawowych można oglądać fragmenty filmu dokumentującego budowę, artystycznie przetworzonego przez Filipa Ignatowicza. Firma TRIAS jest również jednym ze sponsorów wydania filmu DVD.
Wydanie wspomnianej płyty będzie możliwe również dzięki Pekao S.A, PGE Arena Gdańsk, Grupie Kombinat i Miastu Gdańsk. Wszystkim sponsorom serdecznie dziekuję:)
Wystawę można oglądać w do 30 września 2012 r. Obowiązują bilety wstępu do Dworu Artusa – oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (10 zł normalne, 5 zł ulgowe), w którym na gości czeka pyszne wyposażenie wnętrza z ogromnym piecem kaflowym na czele.
Szczególną atrakcją ekspozycji są oryginalne krzesełka stadionowe (odpoczywając na nich można oglądać film) oraz makieta stadionu, opisana na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
236 metrów długości, 203 metrów szerokości i 45 metrów wysokości. To wymiary gdańskiego stadionu, areny zmagań sportowych podczas EURO 2012 w Gdańsku. Makietę tego niezwykłego obiektu można oglądać w Dworze Artusa na wystawie fotograficznej „Pamiętnik budowy stadionu trudem ludzi pisany”.
– Makieta nie posiada tak imponujących wymiarów jak PGE ARENA. Jej gabaryty to tylko 1,1 x 1,1 metrów i 1,3 metrów wysokości. Odzwierciedla jednak precyzyjnie w skali 1:1000 wygląd stadionu oraz terenów wokół niego – opowiada Hubert Grzegorczyk kurator wystawy. Wypożyczona „miniatura” uzupełnia ekspozycję fotograficzną Ewy Kowalskiej. Ma działać na wyobraźnię turystów, pokazywać jak wielkim przedsięwzięciem była budowa gdańskiego stadionu.Koncepcję architektoniczną PGE ARENY przygotował prof. Wocjciech Grabianowski, nagrodzony niedawno przez Radę Miasta Gdańska Medalem św. Wojciecha. 31 stycznia 2008 roku podpisano umowę na wykonanie projektu przez firmę Rhode-Kellermann-Wawrowsky (RKW) z Düsseldorfu, która przygotowywała projekty takich stadionów jak: Veltins-Arena w Gelsenkirchen czy AWD-Arena w Hanowerze.
PGE ARENA w Gdańsku zwyciężyła, w kategorii obiektu o najlepszej architekturze, w plebiscycie Stadium Business Awards, ogłoszonym 15 maja b. r. w Turynie. O laur rywalizowały też stadiony: Grande-Syntke (Francja), Dunedin (Nowa Zelandia), Dausz (Katar) i Airberlin World (Niemcy)
Projektanci przed rozpoczęciem budowy wykonali makietę gdańskiego stadionu wraz z terenami do niego przyległymi. Wypożyczona została ona na wystawę dzięki życzliwości Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Sp. z o.o.
Zdjęcia Macieja Kosycarza:
Zdjęcia Agnieszki Weissgerber:
Zdjęcia Ewy Grela:
Zdjęcia Władysława Sudomir:
Bardzo proszę Ewo, szkoda tylko, ze pogłos i jakość bylejaka:P Ale cóż, kręcone zwykłym aparatem fotograficznym… Ty masz lepszy sprzęt. Pozdrawiam.
JESZCZE RAZ GRATULUJĘ ! Z przyjemnością oglądam zdjęcia siedząc na szpitalnej podłodze na Polankach… Może jutro wyjdziemy?
Droga Pani Ewo,
Wspaniała inicjatywa i świetna wystawa.
Składamy gorące gratulacje od całego zespołu Sports Hospitality. Jeżeli możemy Pani pomóc w kolejnych przedsięwzięciach – zapewniamy o naszej gotowości.