W sobotę 27 września odbył się pierwszy „Spacer z historią pod rękę” zorganizowany z inicjatywy seniorów z klubu seniora Orania. Tematem przewodnim była Orunia przemysłowa.

Orunia przemysłowa

Spacer trasą Oruni przemysłowej rozpoczął się na parkingu dużego sklepu, w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej znajdował się targ warzywny licznie odwiedzany przez mieszkańców Oruni. W trakcie spaceru przewodnik Krzysztof Szumański opowiedział o dawnych domach kolejowych; zakładzie produkcji baterii i akumulatorów „Daimon”, którego produkcja trafiała na wyposażenie U-botów; słynnej papowni; przepompowni ścieków; budynku maszynowni obsługującej dawne śluzy.

W spacerze wzięło udział ponad 30 osób. Wśród nich kilku wieloletnich mieszkańców Oruni. Opowiadane przez przewodnika historie dla niektórych były zaskoczeniem, dla innych inspiracją do snucia własnych opowieści o dziejach dzielnicy, którą znają od dziecka. Chętnie opowiadali o znanych sobie dawnych barwnych mieszkańcach, ulubionych zabawach na oruńskich ulicach, czy o tajemnicach niektórych ogrodów.

Około dwugodzinny spacer zakończyliśmy spotkaniem w Dworku Artura GAK. Przy kawie i słodkościach był czas na dalsze opowieści, oglądanie zdjęć powstałych podczas spaceru i snucie planów na kolejne „spacery z historią pod rękę”.

„Spacery z historią pod rękę” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.

Kolejna wędrówka odbędzie się w sobotę, 4 października – Spacer śladami oruńskich rodów i uczniów

Lektura uzupełniająca:

Orunia – Kronika Dzielnicowa

Tekst: Aleksandra Abakanowicz