We wtorek, 31 maja 2016 r., odbyło się pożegnanie promu kursującego pomiędzy Nowym Portem a Wisłoujściem. Wydarzenie „Ostatnia taka przeprawa…”, zgromadziła miłośników promu i Gdańska.

Fot. Maciej Kosycarz

Fot. Maciej Kosycarz

Wydarzenie „Ostatnia taka przeprawa…” zorganizowali: fotoreporter Maciej Kosycarz, znawca Gdańska Aleksander Masłowski, Fundacja Gdańska, Miasto Gdańsk, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz iBedeker.

Wszystko zaczęło się tak:
Miesiąc temu zadzwonił do mnie podekscytowany uczestnik iBedekerowych spacerówMirosław Koźbiał, a w słuchawce usłyszałam:
– Musimy pożegnać prom!

Kilka dni później na facebookowym profilu  Maciej Kosycarz przypomniał mieszkańcom Gdańska o zbliżającym się zakończeniu kursowania promu i zachęcał do pamiątkowego skorzystania z przeprawy. W tej chwili stało się pewne – prom należy pożegnać.

O pomoc w zorganizowaniu BEZPIECZNEGO wydarzenia poprosiliśmy Miasto Gdańsk oraz Zarząd Dróg i Zieleni – to był milowy krok naprzód. Zapadła decyzja o zorganizowaniu dodatkowej przeprawy, bezpośrednio po ostatnim kursie rozkładowym.
Natychmiast jednak się okazało, że ze względu na ograniczenia związane z bezpieczeństwem, na promie może się znaleźć jedynie 60 osób. Zaczęło nas męczyć pytanie: – Według jakiego klucza wybrać grupę szczęśliwców?
I tu (całkiem przypadkiem) z pomocą przyszedł Dariusz Wołodźko z Biura Promocji Miasta Gdańska, który podczas spotkania na Biskupiej Górce, inaugurującego zbiórkę funduszy na odbudowę zegara wieżowego, rzucił hasło: – Połączcie to z „cegiełkami” na rzecz Biskupiej Górki.
To był strzał w przysłowiową dziesiątkę. Do organizacji wydarzenia przyłączyła się Fundacja Gdańska, dzięki której za pośrednictwem strony prom.evenea.pl, 55 osobom udało się kupić bilety-cegiełki.

Akcja nabrała tempa, aż wreszcie nadszedł ten dzień….

31 maja – pożegnanie promu

Prom przez Martwą Wisłę, przez 39 lat kursujący pomiędzy Nowym Portem a Wisłoujściem, stanowił o kolorycie miasta i wpisał się w jego panoramę. Dla wielu gdańszczan jednostka była codziennością, dla innych weekendową przygodą, byli i tacy, którzy nigdy nie stanęli na pokładzie promu.
Zaprzestanie funkcjonowania promu budzi duże emocje, ale pożegnanie jednostki nie miało charakteru żałobnego, o czym można się przekonać, oglądając krótkie wideo:)

Filmy autorstwa Mirosława Koźbiała:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=H_O6AowBUR4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QbR2kI_GIQI[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=66InV706T9c[/youtube]

Znakomitym uzupełnieniem przeprawy była plenerowa prelekcja Aleksandra Masłowskiego, który w paru słowach opowiedział o historii okolicy i samego promu.

Wspaniale pożegnaliśmy prom, w imieniu organizatorów serdecznie Państwu dziękuję za tak liczne przybycie, dziękując jednocześnie panom z obsługi jednostki, za życzliwy stosunek do naszego pomysłu:)

prom przez Martwą Wisłę

Tego samego dnia, którego przestał pływać prom, Miasto Gdańsk wydało komunikat, który powinien ucieszyć rowerzystów:

Pod koniec czerwca dodatkowo autobus linii 258 wyposażony zostanie w przyczepę rowerową, która jednocześnie przewieźć może 20 rowerów. Oznacza to, że w dni powszednie linia 258 dziennie przewieźć będzie mogła ponad 800 rowerów, a we wszystkie soboty, niedziele i święta w okresie wiosenno-letnim 700.

Więcej na stronie www.gdansk.pl

przeprawa przez Martwą Wisłę

prom Nowy Port - Wisłoujście