We wtorek, 9 lutego, w historycznym budynku Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, odbył się wernisaż wystawy prezentującej nowe nabytki zbiorów specjalnych. Obecnych było wielu gości, a także pracowników PAN Biblioteki Gdańskiej, dzięki którym liczne eksponaty trafiły do Biblioteki.

Nowe zbiory PAN Biblioteki Gdańskiej

Wśród prezentowanych zbiorów można było zobaczyć m.in. unikatowe druki ulotne, będące świadectwem życia społecznego, rękopisy, fotografie, ekslibrisy i numizmaty, zbiory kartograficzne oraz stare druki.

Słowo wstępne wygłosiła Anna Walczak, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych:

Prezentowane zbiory bez wątpienia ucieszą oczy i umysł, bowiem zgromadziliśmy wiele cennych obiektów. Specjalne podziękowania należą się dużej grupie pracowników Działu Zbiorów Specjalnych, gdyż dzięki ich staraniom czujemy autentyczną radość, że tak wiele wyjątkowych eksponatów udało się do naszej kolekcji wprowadzić.

Dzięki wystąpieniom osób odpowiedzialnych za prezentowane zbiory, oczom zgromadzonych ukazywała się fascynująca i barwna historia poszczególnych eksponatów. I tak dzięki m.in. Ewie Ogonowskiej, Helenie Dzienis, Krystynie Jackowskiej, Honoracie Bartoszewskiej-Butryn, można było poznać losy modlitewnika z medytacjami i refleksjami na Wielki Tydzień, który należał do Marii Leszczyńskiej, królowej Francji, żony Ludwika XV; pocztówki z lat 1900-1939 z polskimi przedwojennymi aktorami filmowymi oraz scenami teatralnymi między innymi z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Dziadów” Adama Mickiewicza; liczne medale okolicznościowe związane z Gdańskiem; przedwojenne fotografie pochodzące ze zbiorów rodzinnych, a wśród nich zdjęcia Polonii Gdańskiej, lekarzy pozujących w 1928 r. przed budynkiem dawnego Szpitala Miejskiego przy dzisiejszej ulicy Dębinki czy fotografie uczniów i profesorów Szkoły Conradinum z lat około 1911 – 1929. Interesująca opowieść dotyczyła barwnej litografii autorstwa Bertholda Hellingratha, przedstawiającej ulicę Piwną z widokiem na wieżę Kościoła Mariackiego, z pamiątkowymi wpisami i autografami uczestników XIX Jubileuszowego Kongresu Esperanto, który odbył się w Sopocie i w Gdańsku w 1927 r. Unikatem jest również koperta adresowana przez majora Henryka Sucharskiego, wysłana z obozu jenieckiego w Grossborn–Westfalenhof, do siostrzenicy Natalii Dubielówny.

Marta Pawlik-Flisikowska z działu promocji, opowiedziała o wyjątkowej współpracy czytelnika z PAN Biblioteką Gdańską. Ów czytelnik w dziełach wystawianych na aukcji w Amsterdamie, trafił na monografię bobra, zawierającą siedem miedziorytów autorstwa gdańszczanina Cristopha Gottwaldta z XVIII w. Dopowadził do wstrzymania aukcji, a dzięki wzajemnym staraniom, również finansowym, druk wzbogacił istniejący w Bibliotece zasób nowożytnych prac przyrodniczych z zakresu zoologii. Warto również przyjrzeć się eksponatom Pracowni Dokumentów Życia Społecznego, o których opowiadała Aneta Kwiatkowska:

Prezentujemy afisze, plakaty, druki ulotne, przedwojenne telegramy patriotyczne, a także XIX-wieczną grę, będącą swego rodzaju literackim flirtem towarzyskim. Na awersie kart przedstawiono portrety polskich pisarzy, natomiast na rewersach fragmenty ich utworów oraz biogramy. Warto również przyjrzeć się przedwojennej reklamie papierosów Lux Magnum, która gościła w naszej Bibliotece w ramach przeprowadzanej aukcji. Zachwyciła mnie, a gdy przypadkowo odnalazłam ją w jednym z antykwariatów, wiedziałam, że musi znaleźć się w naszych zasobach. Dlaczego? Proszę spojrzeć…

Zatem można przyjść i spojrzeć lub zatrzymać się w zadumie nieco dłużej, a zdecydowanie warto. Ekspozycja będzie czynna do 18 marca w godzinach otwarcia PAN Biblioteki Gdańskiej: od 9.00 do 19.00 w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz w środę i piątek od 9.00 do 15.00.

Tekst: Dominika Ikonnikow