W ramach projektu Gdańska Akademia Przedszkolaków – wystartował cykl Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, z zestawem fotografii Gdańska, mapą, planem miasta, identyfikatorem licencjonowanego przewodnika i tzw. blachą przewodnicką oraz innymi gadżetami – pojawiłam się w Przedszkolu Nr 23 w Nowym Porcie (tu ukłon w kierunku p. Bernadety Skwierawskiej:)), które zgodziło się wziąć udział w pilotażowych zajęciach Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku. Celem planowanego cyklu spotkań jest wzbudzenie u dzieci zainteresowania Gdańskiem – jego historią, architekturą i dniem dzisiejszym.
Przedsięwzięciu patronują: Fundacja Wspólnota Gdańska i Miasto Gdańsk.
Skąd pomysł na tego typu zajęcia? Niemal cztery lata temu Instytut Kultury Miejskiej zaprosił mnie do współorganizacji projektu Gdańskie Miniatury, skierowanego do uczniów gdańskich szkół – od podstawowych do ponadgimnazjalnych.
Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, ale także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z miastem. Zabawa przybiera różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury.
Niemal od początku współpracy z IKM nurtował mnie niski (oczywiście z wyjątkami) poziom wiedzy uczniów o Gdańsku. Czułam potrzebę edukacji już na poziomie przedszkolnym, aby uczniowie biorący udział w projekcie Gdańskie Miniatury byli odpowiednio przygotowani do zajęć w terenie. Kiedy w listopadzie opowiedziałam o moim pomyśle Andrzejowi Stelmasiewiczowi z Fundacji Wspólnota Gdańska – ten natychmiast podchwycił pomysł, a Miasto Gdańsk przyklasnęło.
Młody Przewodnik – WOJTUŚ – zapraszam do wysłuchania jego relacji z warsztatów
I tym sposobem wystartowałam – „Królewskim wejściem do miasta”. Rozmawiałam z dziećmi o Drodze Królewskiej i widocznych z niej zabytkach. Wspólnie stworzyliśmy królewski trakt, po którym na kolejnych zajęciach wkroczymy do serca miasta…
Każdy temat obejmie dwie 45-60 minutowe pogadanki, oczywiście BEZPŁATNE. Na zakończenie pierwszych dwóch spotkań, dzieci otrzymają stosowny certyfikat Młodego Przewodnika/Młodej Przewodniczki po Gdańsku, identyfikator i, a jakże… „blachę przewodnicką”.
Planujemy stopniowo poszerzać tematykę spotkań – będziemy rozmawiali dzielnicach, o zawodach w dawnym i dzisiejszym Gdańsku, o jego punktach widokowych, czy symbolach. Liczę na włączenie się do projektu moich kolegów i koleżanek – licencjonowanych przewodników miejskich, dzięki którym wspólnie zarazimy miłością do Gdańska wszystkie przedszkolaki:)
Marzenia się spełniają – wystartowałam z projektem, teraz czas na realizację pomysłu. Proszę o trzymanie przysłowiowych kciuków, a dyrektorów przedszkoli zapraszam do kontaktu – [email protected] (w tytule proszę wpisywać – PRZEDSZKOLE)
Przy okazji zapraszam Państwa do obejrzenia i wysłuchania „Przewodnika dla dzieci„
Brak komentarza