Kronika Dzielnicowa – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z Oruni to bębny, farby, hip hop, teatr, komiks, rzeźba, dziennikarstwo, gry planszowe i ogrom świetnej zabawy.

Kronika Dzielnicowa - warsztatyDrugi dzień warsztatów, ze względu na nieprzyjazną pogodę, odbył się pod dachem – w Dworku Artura przy ul. Dworcowej. Spora przestrzeń i różnorodne sale nie utrudniły jednak prowadzenia zajęć, a oprócz dzieci z Oruni, we wspólnej zabawie wzięli udział młodzi goście z Przywidza.
W środę nad Gdańskiem zaświeciło słońce, dzięki czemu wszyscy mogliśmy wrócić do parku przy ul. Związkowej. Było gwarno, wesoło i prawdziwie wakacyjnie.

Moim zadaniem był uwrażliwienie młodych mieszkańców dzielnicy na ich najbliższe otoczenie, zwrócenie uwagi na fakt, że każdy może w jakiś sposób wpłynąć na poprawę jakości życia. Ot, choćby problem psich odchodów, które szalenie nam dokuczały podczas pierwszego dnia zajęć w parku. A przecież wystarczyłoby, żeby każdy sprzątnął po swoim pupilu. To takie proste!

Podczas zajęć ze mną dzieciaki stworzyły  galerię rysunków pokazujących Orunię im najbliższą – ulice, domy w których mieszkają czy Kanał Raduni, znany z opowiadań dziadków jako miejsce kąpieli (sic!). Próbowaliśmy też być dziennikarzami obywatelskimi, konstruując z tytułów wyciętych z gazet, autorskie, krótkie notatki. Na ogrodzeniu parki zawisły plakaty skierowane do właścicieli czworonogów.
Spore wrażenie wywarł na uczestnikach film, opowiadający o Domu Uphagena, a nagrany przez dwie jedenastolatki (moją córkę i jej koleżankę).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IAn1stOnNdI[/youtube]

– To można tak sobie nagrywać? – pytały. Można, to też przykład pewnej formy dziennikarstwa obywatelskiego – takiego, które pokazuje uroki tzw. małej ojczyzny.

Dla sporej grupy dzieci biorących udział w warsztatach, największą pasją jest sport, a szczególnie piłka nożna. Nie mogło więc zabraknąć zabawy piłką wykonaną z gazety. Odbył się konkurs strzelania rzutów karnych i mecz piłkarski. Z prawdziwym podziwem przyglądałam się dziewczynom kopiącym piłkę z determinacją, której mógłby pozazdrościć niejeden zawodowiec;) A relacja z warsztatowego meczu? Zabrakło już na nią energii i czasu – mecz jakby nie miał końca.

Pierwszy dzień warsztatów

Projekt Kronika Dzielnicowa został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Organizatorem jest Fundacja Akces, współorganizatorem Gdański Archipelag Kultury, a koordynatorami projektu są: Aleksandra AbakanowiczJarosław Rebeliński.