W czwartek, 25 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim, z udziałem ponad dwustu gości, odbyła się promocja książki Jacka Starościaka pod tytułem „Wspomnienia gdańszczanina”.

Jacek Starościak "Wspomnienia gdańszczanina"Książka składa się z dwóch części. Pierwsza – „Jestem z Aniołków”, opisuje okres 1945-1991 i wiele trójmiejskich środowisk – od Akademii Medycznej i Politechniki Gdańskiej, przez Wyższą Szkołę Morską, Instytut Morski, Wydawnictwo Morskie i Polski Rejestr Statków, do Biura Poselsko-Senatorskiego OKP i Urzędu Miasta Gdańska. Drugą część, zatytułowaną „Zapiski kancelisty prezydenta Lecha Wałęsy”, stanowi prowadzony na bieżąco dziennik z 4,5-letniej pracy w kancelarii prezydenta RP (1991-1995), uzupełniony komentarzami i przypisami.

Książka liczy 506 stron tekstu, zawiera 566 przypisów i 69 ilustracji.

Na promocji obecni byli przyjaciele i znajomi Jacka z różnych okresów jego zawodowej i społecznej działalności; prezydent Paweł Adamowicz – najmłodszy radny pierwszej kadencji gdańskiego samorządu, marszałek Hanna Zych-Cisoń – wieloletnia sąsiadka z Krzesznej, profesor Joanna Pensonowa oraz profesor Janina Suchorzewska, pamiętające ojca autora ze wspólnej pracy w AMG, Ewa i Andrzej Januszajtisowie, Andrzej Drzycimski, ulubiony nauczyciel geografii z I LO w Gdańsku Eugeniusz Andrzejewski, znany opozycjonista Bogdan Lis oraz wielu, wielu innych.

Spotkanie ze swadą prowadziła redaktor Maria Mrozińska, fragmenty książki czytała aktorka Elżbieta Goetel, a oprawę muzyczną zapewniła wybitna solistka Bożena Harasimowicz, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, śpiewająca przy akompaniamencie Krystyny Pyszkowskiej.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja fotografii obejmująca ilustracje z książki, ale także lata późniejsze, spędzone na placówkach w Londynie i Sztokholmie oraz osiągnięcia pływackie w ramach Sopockiego Klubu Morsów.

Jacek pracuje już na kolejną książką, pod roboczym tytułem „Mój Londyn”. Obyśmy jak najszybciej spotkali się na kolejnej, równie udanej promocji.

„Wspomnienia gdańszczanina” kupić można w gdańskim wydawnictwie „Marpress” przy Targu Rybnym 10 (tel.58 301 47 00) oraz w księgarniach: przy ul. Łagiewniki 56, ul. Straganiarskiej 4, ul. Piwnej 48/49, ul. Garncarskiej 33, ul. Rajska 10 (Madison), ul. Długie Ogrody 30 oraz ul. Garbary 14/1

Wydawnictwo prowadzi również sprzedaż internetową: www.marpress.pl
Książka dostępna jest także na Allegro.