Gdańskie Miniatury to projekt z założenia dedykowany dzieciom i młodzieży z gdańskich szkół, nowością są spacery dla rodzin i grup nieformalnych.

Gdańskie MiniaturyPierwszy spacer z nowego cyklu miał miejsce w maju na Biskupiej Górce i Zaroślaku, zaś w czerwcu Instytut Kultury Miejskiej zaprosił rodziny i grupy nieformalne na spacer śladami kościołów, szpitali i sierocińców Starego Miasta. Licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska poprowadziła trzy grupy gdańszczan i gdańszczanek zainteresowanych tematem – w sumie w wędrówce wzięło udział 70 osób.

Spotkanie z historią i architekturą rozpoczynało się od opowieści o kościołach św. Elżbiety i św. Józefa, przeplatanej historią związaną z pobliskim sierocińcem, dziejami księży karmelitów, czy opisem architektury budynku dzisiejszej prokuratury. Ewa, jako czynna przewodniczka miejska, zwyczajowo poszerza założony program spaceru o wiedzę, którą często trudno znaleźć w tradycyjnych przewodnikach po mieście – dzięki temu jej narracja jest szczególnie interesująca. Nie inaczej było na Osieku, gdzie po opowiedzeniu dziejów sierocińca i dawnego szpitala w dzisiejszym budynku Poczty Polskiej, przewodniczka omówiła również… obronę obiektu w 1939 roku:) Uczestnicy i uczestniczki spaceru sprawiali wrażenie bardzo zadowolonych, a kolejne spacery są oczekiwane:)

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji filmowej ze spaceru rodzinnego, a jako uzupełnienie również tego, który powstał podczas wędrówki z uczniami i uczennicami gdańskich szkół.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lQMBZF9RFbY[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DsdMeXOPK7E[/youtube]