W piątek, 12 kwietnia, w AmberExpo rozpoczęły się Gdańskie Targi Turystyczne, na których wystawiały się narodowe i regionalne organizacje promocji turystycznej, biura podróży i agencje turystyczne.

Gdańskie Targi TurystyczneWydawałoby się, że GTT to impreza stricte branżowa. Nic bardziej mylnego. Ja poszedłem na ten event jako zwykły gdańszczanin, ciekawy całego przedsięwzięcia. Chciałem sprawdzić jakie atrakcje zaoferowali sami wystawcy.

Wejście na targi wiąże się z kosztem 6 zł + opłata za parking, gdzie pierwsza godzina przysługuję nam nieodpłatnie. Dojazd na ul. Żaglową za pomocą Komunikacji Miejskiej jest możliwy tramwajami linii 7 i 97 z Gdańska Głównego oraz SKM Zaspa – autobus linii T5.

Wczoraj, w piątek, było zdecydowanie mniej gości aniżeli dzisiaj, a ja specjalnie nie odczułem zainteresowania ze strony samych wystawców. Szczerze mówiąc szybko zgubiłem się w szerokiej ofercie, a po krótkiej chwili byłem kompletnie zasypany ulotkami i gratisami od różnych firm. Dzisiaj zdecydowanie lepiej się czułem, bo miałem wrażenie, że byłem wyczekiwanym gościem.

Na głównej scenie zachwycił mnie  pokaz pary barmanów, którzy zakręcali butelkami i wzrokiem widowni. Z zaciekawieniem przyglądałem się też pokazom stowarzyszeń regionalnych i konkursom piratów z Garnison Danzig.
Ciekawe stanowisko miało miasto Sopot – można tu było uzyskać wszelakie informacje na temat nadchodzących eventów. Miła pani zza lady zalewała alkoholem kieliszki, a w ramach przekąski serwowane były szproty. Jako, że Sopot to miasto imprez, piękne hostessy zapraszały młodych ludzi do sopockich klubów.

Bardzo zaciekawiło mnie stoisko Faktorii Pruszcza Gdańskiego. Członkowie Szkolnictwa Użytkowego szczycili się przepięknymi ptakami – sokołem wędrownym, puchaczem czy puszczykiem uralskim.

Europejskie Centrum Solidarności przy stoisku B20, prowadziło zapisy na warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 13 lat. Mój wzrok przyciągnął film „Moje zapiski z podziemia” produkcji m.in. ECS-u i Instytutu Pamięci Narodowej. W tym samym miejscu można było uzyskać ulotkę świeżo wyprodukowaną ulotkę kolportażu podziemnego.

Tuż obok wystawy ESC-u znajdowała się interaktywna wystawa Centrum Hewelianum pt. „Złap poCIĄG do matematyki”. Było to idealne miejsce dla dzieci w każdym wieku, ponieważ poziom łamigłówek oraz twierdzeń matematycznych był zróżnicowany. Sam przeszedłem przez wszystkie stacje, a raczej wagoniki tego pociągu:) Były to wyłącznie stanowiska manualne (brak multimediów), a większość elementów wystawy została wykonana z materiałów ekologicznych.

Poza ofertami typowo turystycznymi, gdzie można było kupić między innymi regionalne przysmaki – sery czy konfitury, lub zapoznać się z ofertami wybranych agencji turystycznych, wystawiały się również szkoły wyższe takie jak Akademia Morska w Gdyni, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, która zorganizowała konkurs z nagrodami przy użyciu ergo wioseł.

Miasto Gdańsk promowało tramwaj wodny, który zaczyna kursować już od 4 maja.

Każdy, kto poczuł się zmęczony i potrzebował odpoczynku, mógł wybrać się do restauracji na piętrze lub skorzystać z foteli masujących na jednym ze stoisk.

Turystyka, kultura, aktywność

Cała hala AmberExpo była podzielona na sekcję turystyczną, kulturową i aktywną (czyli Activity Expo i Kajak Expo). Sportowa część targów chyba budziła największe zainteresowanie mieszkańców. Swoje stoisko miał Trefl Sopot i Lechia Gdańsk. Można tu było autografy piłkarzy takich jak Bieniuk czy Pietrowski lub wziąć udział w konkursie rzutów karnych. Galeria Manhattan rozłożyła stoiska sklepów – Sklep Koszykarza, Sklep Biegowy (który wystawił również labirynt na orientacje dla najmłodszych) , WorldBox czy Batlic Place. Nieopodal stoisk z markową odzieżą, Altro Mondo dało hip-hopowy pokaz taneczny, a szkoła jazdy na rolkach „ZawszeSpoko” organizowała konkursy dla ludzi o różnej kategorii wiekowej.

W sekcji Kajak Expo odnalazłby się niejeden miłośnik kajakarstwa. Ratowniczki z gdańskich kąpielisk z udziałem psa ratowniczego i fundacji ratownictwa „Bezpieczni nad wodą” zaprezentowały techniki ratownictwa oraz techniki udzielania pierwszej pomocy.

Co mogę powiedzieć po dwóch dniach spędzonych na Gdańskich Targach Turystycznych (a dodam, że przyglądałem im się pierwszy raz)? Otóż jestem miło zaskoczony całym przedsięwzięciem. Jestem pewien, ze każdy znalazłby tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. Ilość atrakcji była zdumiewająca, a ja z przyjemnością wybiorę się tam po raz trzeci w niedzielę:)

Tekst: Kamil Zwięgeła

ifotostudio zaprasza:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LDiVIDs22VA[/youtube]

 

Zobacz także: Bursztynowy Kompas dla iBedekera

Uwaga: Trzecia i piąta prawidłowa odpowiedź w komentarzu, na pytanie:
Który raz GTT wystawiane są w AmberExpo? – zostaną nagrodzone książką „Letnica” Waldemara Nocnego. Książki ufundowało PGE Arena Gdańsk.