Podczas październikowego spaceru z cyklu Gdańskie Miniatury, wspólnie z dziećmi i młodzieżą z gdańskich szkół oraz rodzinami i grupami nieformalnymi, zajrzeliśmy do najbardziej rozpoznawalnej dzielnicy Gdańska – Głównego Miasta. Tym razem powędrowaliśmy śladami świętych.
Sześciu grupom gdańszczan i gdańszczanek zainteresowanych historią i architekturą Gdańska, tradycyjnie towarzyszyła w spacerach licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska, a jej ciekawa narracja była głównie (ale nie tylko:)) oparta na scenariuszu zaproponowanym przez historyka sztuki Klaudiusza Grabowskiego, który z porozumieniu z koordynatorką projektu Gdańskie Miniatury – Anną Urbańczyk, opracował koncepcję spacerów.
Każdy spacer przewodniczka rozpoczynała od przypomnienia granic Głównego Miasta. Dla bardziej wyrobionych uczestników i uczestniczek spacerów organizowanych od kilku lat przez Instytut Kultury Miejskiej, wydawać się to mogło banalne, ale jak życie pokazuje (a głównie media), wiedzę tę należy nieustannie utrwalać. Granice historycznego centrum miasta wyznaczają ulice: od południa Podwale Przedmiejskie, od zachodu Wały Jagiellońskie i ulica Okopowa, od północy Podwale Staromiejskie, a od wschodu rzeka Motława.
W przygotowanym materiale, opublikowanym na stronie Instytutu Kultury Miejskiej, Klaudiusz Grabowski podaje:
Zauważcie, że wszystkie nazwy ulic nawiązują do wałów lub ich kopania. To nie przypadek, ponieważ przez wiele wieków Główne Miasto otoczone było linią murów i wałów, które chroniły mieszkańców i mieszkanki przed najazdami wrogich wojsk. Dopiero w wieku XIX i na początku XX zaczęto rozbierać stare fortyfikacje, a na ich miejscu wytyczono szerokie ulice, które znamy obecnie.
Mocno nieprzyjazna aura nie przeszkodziła uczniom i uczennicom we czwartek 20 października, a dwa dni później rodzinom i grupom nieformalnym, licznie pojawić się w miejscach zbiórki, które za względu na stosunkowo długą trasę były dwa – przy Bramie Mariackiej oraz przy Hali Targowej. Niestety wahadłowy ruch często powoduje komplikacje, dlatego uczulam Państwa, żeby każdorazowo dokładnie sprawdzać miejsce i godzinę zbiórki.
Na trasie naszych spacerów znalazły się ulice: Mariacka, św. Ducha, Świętojańska, Grobla V i Plac Dominikański. Szczegółowy opis trasy znajdą Państwo na stronie Gdańskie Miniatury. Tych z Państwa, którzy nie mogli razem z Ewą Czerwińska powędrować śladami uliczek świętych, serdecznie zachęcamy do samodzielnego przejścia zaproponowaną trasą.
Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej spacery są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brak komentarza