Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku (ZDiZ) ogłosił konkurs na najpiękniejszy balkon w Gdańsku. Wspaniałą niespodzianką była dla mnie wiadomość, że zwyciężył balkon utrzymany w tonacji fioletowej, rzekłabym… iBedekerowej.

najpiękniejszy w Gdańsku balkon

Oddolne inicjatywy mieszkańców, często poparte Budżetem Obywatelskim sprawiają, że Gdańsk z roku na rok coraz bardziej pięknieje. Powstają liczne zieleńce i ukwiecone placyki (placyk im. Jacka Malczewskiego). Tuż przed 1 listopada cudnie rozkwitło rondo Ofiar Katynia, a Ogrodnik Miejski Joanna Paniec już planuje kolorowe niespodzianki, które od wiosny bedą cieszyły oczy mieszkańców.

Również w skali mikro zmienia się nasze otoczenie – powoli rodzi się moda na tonące w zieleni balkony i tarasy. Wykorzystał ten fakt Zarząd Dróg i Zieleni, ogłaszając konkurs na najpiękniejszy balkon. Jury w składzie: Joanna Paniec (przewodnicząca komisji), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej), Ewelina Latoszewska (kierownik Działu Utrzymania Zieleni, ZDiZ w Gdańsku), Jacek Teodorczyk (Radny Miasta Gdańsk), Monika Han (Dział Ogrodnika Miejskiego, ZDiZ w Gdańsku) – zwracało uwagę na kompozycję, pomysłowość, dobór roślinności i wpływ na estetykę elewacji budynku.

Fioletowy balkon najpiękniejszy

Ulica Kartuska – znają ją chyba wszyscy mieszkańcy Gdańska. Przez wiele lat tzw. wylotówka z miasta – ruchliwa, pełna spalin i szara. W ostatnich latach, zwłaszcza po wprowadzeniu zawężenia pasu ruchu i wprowadzeniu środkowego pasa brukowanego (przeciwko któremu burzyło się początkowo wielu mieszkańców:) ulica stopniowo zyskuje na wyglądzie. Kolejne kamienice pysznią się nowymi elewacjami, dominujący dotychczas szary kolor powoli znika, a okna i balkony coraz częściej są ozdabiane kwiatami.

Od końca czerwca wzrok kierowców i pieszych sunących ulicą Kartuską, przyciąga fioletowy balkon na cukiernią-piekarnią Kaliszczak. Jest on (ten balkon) w pewien sposób nawet niebezpieczny:) Ileż to razy zapatrzyłam się w niego, siedząc za kierownicą samochodu. Niejednokrotnie przeszło mi przez myśl, że to najpiękniejszy balkon w Gdańsku.

I nie pomyliłam się! Decyzją jury, laureatką konkursu została Agnieszka Połczyńska-Trojak. Moja radość jest tym większa, że jestem… ciocią zwyciężczyni, „przyszywaną”, ale jednak ciocią:) Balkon znam od niemal zamierzchłych (czytaj: szarych) czasów, Agusię od jej pierwszych dni. Agnieszkę zawsze otaczała cudna zieleń, bo jej mama Katarzyna jest zapaloną pasjonatką-ogrodniczką.

najpiękniejszyw Gdańsku balkon

– Trzykrotnie, razem z mamą podchodziłyśmy do zakupów i sadzenia, a kluczową rolę odegrał motyw kolorystyczny – musiał to być śliczny fiolet. Udało się – balkon do dzisiaj cieszy oczy i mam nadzieję, że do przyszłego sezonu jedna trzecia roślin przeżyje. Wiosną nasz balkon na pewno znowu zachwyci – cieszy się Agnieszka. 

W środę 2 listopada Agnieszka, w towarzystwie męża Grzegorza i syneczka Kazia, odebrała z rąk prezydenta stosowną nagrodę (prezydent rozdawał nagrody w dniu swoich urodzin:)

Fot. Przemek Świderski / Dziennik Bałtycki

Od lewej: Grzegorz Trojak, Kaziu Trojak, Agnieszka Połczyńska-Trojak i Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Fot. Przemek Świderski / Dziennik Bałtycki

Drugie miejsce w konkursie zajął Ryszard Wasiołek z Matarni, a trzecie Gertruda Klotzke z Wrzeszcza. Komisja konkursowa przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Marek Majchrzak z Chełmu, Katarzyna Maszka z Przymorza, Ewa Witek-Krakowiecka z Żabianki i Danuta Podbierezka mieszkająca na Chełmie.

Brawo Agnieszko, z niecierpliwością czekam na wiosenną odsłonę Waszego balkonu:)

Najpiękniejszy w Gdańsku balkon

I tym sposobem obie siostry stały się sławne:) Siostra Agi – Hanka prowadziła bloga „Politechnika Fashion” – laureata konkursu „Blog Of Gdańsk 2014 Czytelników”, dzisiaj pisze bloga Niezły ze mnie ananas.