W środę, 10 czerwca, w hali Ergo Arena odbył się kolejny wielki Koncert Finałowy Akademii Gdańskich Lwiątek. Gwiazdami koncertu były dzieci – laureaci Przeglądu Piosenki „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”, Małgorzata Ostrowska z zespołem oraz sztukmistrz Maciej Pol.

Gdańskie LwiątkaNa ten koncert czekałam z niecierpliwością, głównie ze względu na występy przedszkolaków. Od grudnia ubiegłego roku, czyli od momentu startu projektu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka (w ramach Akademii Gdańskich Przedszkolaków), poznałam około tysiąca maluchów, również tych, które przygotowywały się do Przeglądu. Za wszystkich mocno trzymałam kciuki i z radością pędziłam do hali na granicy Gdańska i Sopotu, żeby usłyszeć finalistów. Muszę w tym momencie podkreślić, że w koncercie brałam udział pierwszy raz i… nie spodziewałam się tłumów. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po wejściu na halę ujrzałam ponad dwa tysiące uśmiechniętych buzi. Niestety, na scenie nie było dzieci, lecz zastępca prezydenta – Piotr Kowalczuk, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku – Grzegorz Szczuka i prezes Fundacji „Wspólnota Gdańska” – Andrzej „Lew” Stelmasiewicz, pomysłodawca i inicjator Akademii Gdańskich Lwiątek.

– A to pech, wolałabym słuchać dzieci – pomyślałam i… natychmiast za swoje myśli zostałam ukarana:) Zaproszono mnie na scenę, abym kilka słów powiedziała na temat projektu Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka. I tym sposobem jeszcze bardziej podniosłam średnią wieku osób przebywających na estradzie:)

Szczęśliwie po chwili zastąpił nas Maciej Pol, jeden z najlepszych polskich sztukmistrzów – śmiechu było co nie miara. Warto było w tym momencie być w hali Ergo Arena, aby ujrzeć tak rozbawione dzieciaki. Ale to nie koniec… Kiedy na scenie, z dziecięcym repertuarem pojawiła się Małgorzata Ostrowska z zespołem, najmłodsi wbiegli na płytę hali, oddając się pląsom, harcom, śpiewom, pokrzykiwaniom i ogólnej ogromnej radości.
W trakcie wszechobecnej zabawy dowiedziałam się, że koncert rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 – „Rozśpiewana osiemdziesiątka” oraz „Pszczółki” z Niepublicznego Przedszkola „Radosny Zakątek” – tego, w którym prowadziłam zajęcia Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka po Gdańsku.

"Pszczółki" z Niepublicznego Przedszkola "Radosny Zakątek"

Julia i Maria, czyli „Pszczółki” z Niepublicznego Przedszkola „Radosny Zakątek” (zdjęcie opublikowane za zgodą opiekunów)

Nad przebiegiem koncertu czuwała Kasia Stoparczyk, znana autorka programów dla dzieci z 3. Programu Polskiego Radia, ale całością wydarzenia opiekował się niestrudzony Andrzej Stelmasiewicz.

Wyniki Przeglądu Piosenki „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”

Kategoria wiekowa 3-4 lata:

I nagroda: ,,ŚWIĘTOJAŃSKIE SKRZATY” , Przedszkole nr 32, (piosenka: ,,Gdańskie Kamieniczki”); ex-aequo „PSZCZÓŁKI”, Przedszkole Niepubliczne RADOSNY ZAKATEK, (piosenka: „Piosenka o Gdańsku”);
II nagroda: ANNA NEYMAN, GRETA PATER, Niepubliczne Przedszkole CALINECZKA, (piosenka: „Rozmowa Ptaków O Gdańskich Parkach”);
III nagroda:  „DELFINKI”, Przedszkole nr 75, (piosenka: „Nasz Gdańsk”);
wyróżnienie: „WESOŁE ŻUCZKI”, Przedszkole nr 1 w Gdańsku „Tęczowa Jedyneczka” (piosenka: „Moje miasto”);

Kategoria wiekowa 5-6 lat:

I nagroda: „ROZŚPIEWANA OSIEMDZIESIĄTKA”, Szkoła Podstawowa nr 80, (piosenka: „Mali Gdańszczanie”);
II nagroda: „SMERFY”, Przedszkole Niepubliczne RADOSNY ZAKĄTEK, ex-aequo (piosenka: „Najpiękniejsze Miasto Gdańsk”); „PSZCZÓŁKI”, Przedszkole WESOŁY UL, (piosenka: „Wycieczka po Gdańsku”)
III nagroda: „ZERÓWECZKA”, Szkoła Podstawowa nr 52, (piosenka: „Zielona Brama”); ex-aequo „ŻABKI”, Szkoła Podstawowa nr 29 W Gdańsku, (piosenka: „Piosenka o Gdańsku”).
wyróżnienia:

„ISKIERKI”, Szkoła Podstawowa nr 81, (piosenka: „Moje Miasto nad Motławą”);
„TYGRYSKI”, Przedszkole Niepubliczne w Oliwie „Pod Kasztanami”, (piosenka: „Gdańskie Rytmy”);
„BAJNUTKOWE DZIECI”, (Przedszkole Nr 21 w Gdańsku),
„NUTKI ABC” (Szkoła Podstawowa nr 79)
„TROPICIELE” (Przedszkole nr 73 im. Jana Pawła II) w piosence „To jest Gdańsk”

O Akademii Gdańskich Lwiątek ze strony www.gdansk.pl

Akademia Gdańskich Lwiątek realizowana jest przez Fundację Wspólnota Gdańska. W AGL – projekcie o charakterze edukacyjno-kulturalnym, uczniowie klas 1-3 odwiedzają miejskie placówki muzealne i kulturalnych przez trzy kolejne lata nauczania początkowego. W programie od roku 2007 wzięło udział ponad 22 tysiące dzieci (!)

– Celem Akademii Gdańskich Lwiątek jest budowanie więzi najmłodszych mieszkańców Gdańska i Pomorza z małą ojczyzną oraz promocja miejsc związanych z historią i dziedzictwem miasta i regionu poprzez atrakcyjną edukację kulturalną – podkreśla Andrzej Stelmasiewicz, prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska.

Każde dziecko zgłoszone do projektu otrzymuje bezpłatnie kolorową książeczkę – Indeks Gdańskiego Lwiątka, w którym przez 3 lata zbiera potwierdzenia wizyt w placówkach. Na zakończenie każdego roku szkolnego uczeń, który odwiedzi sześć miejsc ważnych dla tradycji i kultury Gdańska wskazanych w Regulaminie Akademii, otrzymuje dyplom oraz Odznakę Gdańskiego Lwiątka (rok po roku: brązową, srebrną i złotą) i może bezpłatnie wziąć udział w czerwcowym Koncercie Finałowym w hali ERGO ARENA.Fundacja Wspólnota Gdańska, chcąc rozszerzyć program Akademii Gdańskich Lwiątek na inne grupy wiekowe, przygotowała specjalną ofertę dla najmłodszych dzieci . Działalność rozpoczęła Gdańska Akademia Przedszkolaków.