Audytorium Chemiczne Politechniki Gdańskiej odzyskało blask z czasów cesarza Wilhelma II. W dniu inauguracji roku akademickiego 2010/11, pracujący nad odrestaurowaniem wnętrza konserwatorzy zabytków, zaprezentowali efekty swojej pracy.
Ostatnio audytorium widziałam dwa lata temu. Był to obraz bolesny i trudno mi było sobie wyobrazić, że zapowiadany wówczas remont, doprowadzi salę do wykładową do dawnej świetności. A jednak. Stało się. Historyczna sala wykładowa odzyskała dawny blask i od dzisiaj cieszy oczy pracowników wydziału i studentów.
Podczas uroczystego otwarcia, jak to zwykle bywa, były przemówienia, podziękowania i wspomnienia. Mówiono o pieniądzach, o zakresie prowadzonych prac konserwatorskich i o nowoczesności, która zawitała do historycznego wnętrza.
Słowa jednak jedynie muskały moje uszy. Nie mogłam nacieszyć wzroku pieczołowicie odrestaurowanym detalem i ciepłym światłem wnętrza. Nie opuszczała mnie myśli, jak bardzo moje jest to audytorium. Tu pobierali nauki moi Rodzice, tu niemal przyszłam na świat, tu stawiałam pierwsze kroki i tu właśnie, wiele lat później, profesor zwany Czarnym Piotrusiem, usiłował mnie nauczyć chemii. Również tutaj, ćwierć wieku później… ale to już inna historia.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AIBi0vgMf2o[/youtube]
Jednym z gości uroczystości była Barbara Szczepuła*. Ona również tu właśnie niemal się urodziła i tu stawiała pierwsze kroki.
Polecam uwadze relacje z uroczystości na portalach www.trójmiasto.pl i www.naszemiasto.pl
* 7 października o godz. 17, w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbędzie się promocja książki Barbary Szczepuły – „Rajski Ogród”
Bardzo podobne do sal wykładowych mojego wydziału chemii na Politechnice Wrocławskiej, ale obie uczelnie były budowane w tym samym okresie 🙂
Sala może cieszyć oczy studentów, ale nie ich plecy… jak zwykle PG robi rzeczy nie do końca przemyślane
Bo ławki są Wojtku zaprojektowane dla niższych osobników;) Też często mam ten problem, ale w tej sali akurat nie pamiętam żebym cierpiała
I przy okazji. Pisząc komentarz masz miejsce do wpisania adresu strony internetowej (np. Gertrudy :)) – wtedy Twój nick będzie podlinkowany;)
Oj, niższe osoby też narzekają:) skoro robi się 'coś nowego’, to powinno się uwzględnić więcej czynników niż tylko ładny, oryginalny wystrój..ale to już typowe dla tej instytucji
Jesienia roku 1960 bywalem tam na wykladach.