Audytorium Chemiczne Politechniki Gdańskiej odzyskało blask z czasów cesarza Wilhelma II. W dniu inauguracji roku akademickiego 2010/11, pracujący nad odrestaurowaniem wnętrza konserwatorzy zabytków, zaprezentowali efekty swojej pracy.

Audytorium Chemii PGOstatnio audytorium widziałam dwa lata temu. Był to obraz bolesny i trudno mi było sobie wyobrazić, że zapowiadany wówczas remont, doprowadzi salę do wykładową do dawnej świetności. A jednak. Stało się. Historyczna sala wykładowa odzyskała dawny blask i od dzisiaj cieszy oczy pracowników wydziału i studentów.

Podczas uroczystego otwarcia, jak to zwykle bywa, były przemówienia, podziękowania i wspomnienia. Mówiono o pieniądzach, o zakresie prowadzonych prac konserwatorskich i o nowoczesności, która zawitała do historycznego wnętrza.

Słowa jednak jedynie muskały moje uszy. Nie mogłam nacieszyć wzroku pieczołowicie odrestaurowanym detalem i ciepłym światłem wnętrza. Nie opuszczała mnie myśli, jak bardzo moje jest to audytorium. Tu pobierali nauki moi Rodzice, tu niemal przyszłam na świat, tu stawiałam pierwsze kroki i tu właśnie, wiele lat później, profesor zwany Czarnym Piotrusiem, usiłował mnie nauczyć chemii. Również tutaj, ćwierć wieku później… ale to już inna historia.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AIBi0vgMf2o[/youtube]

Jednym z gości uroczystości była Barbara Szczepuła*. Ona również tu właśnie niemal się urodziła i tu stawiała pierwsze kroki.

Polecam uwadze relacje z uroczystości na portalach www.trójmiasto.pl i   www.naszemiasto.pl

* 7 października o godz. 17, w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbędzie się promocja książki Barbary Szczepuły – „Rajski Ogród”