24 września 2010 r.

Parę dni temu, w towarzystwie prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa” Danuty Poczman, podziwiałam dwuczłonową wystawę plenerową „Z perspektywy Ikara” i „Uroda Pomorza”, która ozdobiła ogrodzenie Parku Oliwskiego od strony ul. Jana Kanapariusza. Dzisiaj, po koncercie akordeonowym Piotra Skowrońskiego, który odbywał się w Domu Zarazy, postanowiłam ponownie przyjrzeć się magicznym zdjęciom, tym razem oświetlonym światłem księżyca.

26 września 2010 r.

Niestety, zdjęcia przedstawiające okolice Gdańska zrobione z paralotni… zniknęły. Pamiętając ubiegłotygodniową informację o próbie kradzieży czterech zdjęć, natychmiast skontaktowałam się z panią Danutą.

To ja zdjęłam zdjęcia autorstwa Moniki Rohde i Macieja Bejma. Jako autorka koncepcji wystawy, którą po trzech latach starań udało mi się wreszcie zrealizować, wyrażam głębokie ubolewanie, że w związku z zaistnieniem niemiłych, a nie zawinionych przez Stowarzyszenie „Stara Oliwa” okoliczności, musiałam podjąć tak radykalne kroki. Wystawa niewątpliwie stanowiła wydarzenie artystyczne, a ja osobiście traktowałam ją jako wkład Stowarzyszenia w starania o nadanie Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Pani Danuta nie chciała podać szczegółów zaistniałej sytuacji, dodała jednak, że nie zrezygnuje z kontynuacji swojego pomysłu i już zaczęła przygotowania do wystawienia kolejnych zdjęć, tym razem pod hasłem „Oliwskie klimaty”. Do współpracy zaprosiła Tomasza Struga – mieszkańca Oliwy, fotografika i autora portalu dedykowanego Starej Oliwie i jej mieszkańcom, który z przyjemnością podjął się zadania.

Znając energię pani Danuty Poczman,  należy się spodziewać, że już wkrótce  zniszczone mury budynku pobliskiej szkoły ozdobią wielkoformatowe zdjęcia pokazujące życie Oliwy.