Od lewej: Andrzej Stelmasiewicz, Urszula Rożnowska, Mariusz Otta, Grzegorz Dettlaff

W Gazowni Gdańskiej PGNiG odbył się wernisaż wystawy gdańskiego artysty Mariusza Otty, którego rzeźba zatytułowana „Pływaczka”, cieszy od dzisiaj oczy pracowników i klientów Gazowni Gdańskiej. Prezentacja tylko jednego dzieła była zabiegiem celowym i stanowiła narodziny Galerii Jednego Dzieła – najnowszego produktu Fundacji Wspólnota Gdańska, promującego kulturę i sztukę młodych artystów, związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ITr3h9JGndk[/youtube]

Idea galerii polega na zbliżeniu sztuki do mieszkańców Gdańska, poprzez wystawianie jej w miejscach publicznych, takich jak urzędy, banki i inne instytucje. Jako pierwsza pomysł podchwyciła Gazownia Gdańska, udostępniając na potrzeby projektu część Biura Obsługi Klienta i stanowiąc jednocześnie piękny przykład dla innych firm, pragnących pomóc młodym artystom w dotarciu do odbiorcy ich sztuki.

Powitaniu gości przez dyrektor Urszulę Rożnowską towarzyszył szum obsługiwanych klientów i zapach świeżych truskawek, którymi częstowani byli goście. Czerwony owoc nieprzypadkowo ozdobił spotkanie. Uważni obserwatorzy Gdańska zapewne zauważyli czerwoną instalację we wschodniej części Targu Drzewnego. Owinięte czerwoną tkaniną pnie drzew, ławki i latarnie to wspomnienie Targu Truskawkowego, który do 1939 r. funkcjonował na tyłach dzisiejszego Teatru Wybrzeże, a jednocześnie element projektu „Rozdroża Wolności”, realizowanego, podobnie jak Galeria Jednego Dzieła, przez Fundację Wspólnota Gdańska.

„Pływaczka”i truskawki to nie jedyne elementy dzisiejszego wernisażu w Gazowni Gdańskiej. Był także.. piasek.

– Mariusz ma garnitur i wie jak się ubrać na wernisaż, ale dzisiaj przyjechał prosto z plaży na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża (wejście 57), gdzie właśnie rozpoczęły się przygotowania do IV Festiwalu Rzeźby z Piasku. Jego otwarcie odbędzie się 1 lipca o godz. 16, na które serdecznie zapraszam – powiedział Andrzej Stelmasiewicz – kurator Galerii Jednego Dzieła i prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, fundacji bez granic, która kolejny rok z rzędu dostarcza mieszkańcom miasta i turystom moc atrakcji.

Młodzi gdańscy artyści (koledzy Mariusza) tym razem w roli dekoratorów wnętrz