Miasto Gdańsk zaprasza na Tydzień Heweliusza 2013.

Komunikat prasowy:

Harmonogram wydarzeń:

* Zajęcia historyczne dla dzieci w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska / symboliczna odpłatność – obowiązują zapisy

22, 23, 24 stycznia
Godzina: do ustalenia indywidualnie
Adres: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47
Zapisy w Dziale Edukacji MHMG: (58 76 79 172, -150)
Koszt – 8 zł od ucznia

* Odsłonięcie obrazu w Dworze Artusa / wstęp wolny

28 stycznia
Godzina: 10:15
Dwór Artusa, Sień Gdańska

Prezentacja obrazu zakupionego dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes (Browar Amber). Obraz to reprezentacyjny portret zamożnego patrycjusza. Autor dzieła to malarz związany z (dziewiętnastowiecznym) środowiskiem artystycznym Gdańska. Jego obrazy wchodziły w skład przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego. Artysta ten miał również udział w tworzeniu nie zachowanej dekoracji malarskiej wnętrza jednej z najważniejszych budowli publicznych w Gdańsku. Obraz stanowi rzadkość na rynku sztuki ze względu na czas powstania, osobę artysty i nieznane losy innych jego dzieł.

* Pokazy filmu Fundacji Gdańskiej o Janie Heweliuszu pt. „Johannes Hevelius Dantiscanus” w reżyserii Michała Juszczakiewicza / wstęp wolny

– Brama Wyżynna / Główne Miasto, 26 stycznia, 12:00
– Nowy Port Sztuki / Nowy Port, 26 stycznia, 16:00
– Gościnna Przystań / Orunia, 26 stycznia, 16:00
– Mediateka Manhattan / Wrzeszcz, 25 stycznia, 18:00

* Warsztaty astronomiczne „Gwiezdni bohaterowie wg. Jana Heweliusza” w Centrum Hewelianum / wstęp wolny – obowiązują zapisy

23, 24, 25, 26 stycznia
Adres: Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” (jednostka realizująca Program Hewelianum), ul. Gradowa 6, 80-802 Gdańsk
Zapisy: e-mail: [email protected], tel.: (+48 58) 742 33 52

Od środy do piątku (godz. 8:30-15:30) warsztaty skierowane będą do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) oraz gimnazjów. W sobotę (godz. 10:00-16:00) warsztaty będą miały charakter otwarty.

Jak w kilku gwiazdach rozpoznać zodiakalnego barana lub byka? Sprawa jest dość prosta, dzięki obserwacjom i mapom nieba opracowanym prawie 400 lat temu przez wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Celem warsztatów astronomicznych „Gwiezdni bohaterowie wg. Jana Heweliusza” jest nie tylko przybliżenie naukowego dorobku patrona Centrum Hewelianum, ale także nauka obserwacji nieba w sposób niewymagający fachowej wiedzy i skomplikowanych przyrządów astronomicznych. Liczymy, że dzięki wspólnej zabawie i naszym praktycznym poradom wielu uczestników zajęć odkryje swoją nową pasję – astro obserwacje.

Zajęcia będą miały formę warsztatów połączonych z quizem tematycznym.
Na najlepszych znawców zodiaku astronomicznego czekają nagrody.

* Konkurs astrofotograficzny „AstroCamera”

Ogłoszenie III edycji konkursu astrofotograficznego „AstroCamera” skierowanego do astronomów – amatorów.

28 stycznia 2012 r., dokładnie w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, „AstroCamera 2013”, zakończy obchody Tygodnia Heweliusza w Centrum Hewelianum. Konkurs skierowany jest do amatorów i hobbystów, którzy dysponując wiedzą, posiadając pasję i odpowiedni sprzęt, dokonują fotograficznej eksploracji kosmosu. Ich praca przynosi wspaniałe efekty, czego dowiodły zdjęcia zgłoszone do dwóch poprzednich edycji konkursu.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia są prezentowane na wystawie pokonkursowej oraz w kalendarzu – dodatku do czasopisma Polskiego Towarzystwa Astronomicznego „Urania. Postępy astronomii”.

* Konkurs „Jan Heweliusz Inspiruje”, Centrum Hewelianum

22-28 stycznia

Na profilu Centrum Hewelianum na Facebooku zostanie ogłoszony konkurs „Jan Heweliusz Inspiruje”. Przez pięć dni trwania konkursu na profilu będą ukazywały się krótkie notki przedstawiające fragmenty z biografii Jana Heweliusza. Konkurs będzie polegał na zgłoszeniu odpowiedzi na pytanie: „Co Państwa najbardziej inspiruje w życiu i dokonaniach Jana Heweliusza?”.

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o życiu i osiągnięciach patrona Centrum Hewelianum.
Odpowiedzi będą przesyłane na adres [email protected].

Autorzy najciekawszych wpisów otrzymają od Centrum Hewelianum upominki, w tym wyjątkowy kalendarz astronomiczny na 2013 r., zestaw gadżetów i bezpłatny rodzinny bilet wstępu na wystawę interaktywną „Energia, Niebo i Słońce”. Najciekawsze wpisy zostaną opublikowane na stronie www.hewelianum.pl.

* Prelekcja biblioteczna dla licealistów i studentów w BG PAN / wstęp wolny – obowiązują zapisy

23 stycznia
Godzina: 15:00
Adres: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15

Zapisy: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, tel./fax 058 301-55-23, e-mail: [email protected]

Gdańskie środowisko naukowe w XVII wieku w świetle korespondencji Jana Heweliusza. Prelekcja będzie połączona z pokazem multimedialnym.

* Promocja książki „Jan Heweliusz i kultura heweliuszowska. Utilitas et delectatio” / wstęp wolny

24 stycznia
Godzina: 18:00
Adres: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku / gmach główny / Targ Rakowy 5/6; Gdańsk Śródmieście

* Warsztaty artystyczno-astronomiczne w Galerii „Warzywniak” / wstęp wolny – obowiązują zapisy

22, 23, 24 stycznia
Godzina: 12:00
Adres: Galeria Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk Oliwa

Zapisy: Galeria Warzywniak, tel./fax 58 345 2967, tel. komórkowy 501 743 555, e-mail [email protected]

* iBedekerowy Spacer Rodzinny Śladami Jana Heweliusza / udział bezpłatny

27 stycznia
50-minutowe spacery zaczynać się będą o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00
Adres: Gdańsk, ul. Korzenna 33 pod pomnikiem Jana Heweliusza

Licencjonowany przewodnik: Aleksander Masłowski
Współorganizator: iBedeker

Do udziału w spacerze zapraszamy mieszkańców Gdańska, zainteresowanych życiem Jana Heweliusza – browarnika, astronoma i wydawcy. Ścieżki jego życia wytyczał nie tylko los, ale być może przede wszystkim dwie żony – Katarzyna Rebeschke i Elżbieta Koopman oraz Piotr Krüger – nauczyciel z Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego – o nich również będzie opowiadał przewodnik. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się gdzie się urodził, pracował i urzędował, a wreszcie gdzie został pochowany znany astronom. Dodatkową atrakcją każdej z wędrówek będzie losowanie upominków i książek o gdańskiej tematyce. Całość spaceru zostanie nagrana, a fragmenty filmu wraz ze zdjęciami, ukażą się na blogu www.iBedeker.pl.

* Koncert noworoczny im. Jana Heweliusza „Gwiazdy na Gdańskim Niebie”

Godzina: 17:00
Adres: Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1, www.filharmonia.gda.pl

Sprzedaż biletów:
– Ticketpro www.ticketpro.pl
– Bilety24.pl
– Kasy Filharmonii www.filharmonia.gda.pl
tel.: (58) 320 62 62, (58) 323 83 62, 664 710 023; [email protected]

Koncert Noworoczny to tradycyjne już dla Gdańska wydarzenie, które jest zarazem podsumowaniem obchodów miesiąca Jana Heweliusza oraz muzycznym powitaniem Nowego Roku. Idea jaka przyświeca organizacji tego koncertu to przybliżenie gdańskiej publiczności sylwetek wyjątkowych Artystów, odkrytych i docenionych już za granicą, a jeszcze, z różnych powodów, mało znanych w Polsce. Dotychczas w cyklu pojawili się następujący wykonawcy: Lura, Mor Karbasi, Cassandra Wilson oraz Laika. Pragniemy, aby publiczność podczas Koncertów Noworocznych, podobnie jak Jan Heweliusz, była blisko zjawisk niezwykłych, zaskakujących, dopiero odkrytych…

Naprawdę nazywa się Jennifer Yaa Akoto. Jej ojciec pochodzi z Ghany, matka jest Niemką. Młoda artystka urodziła się w Hamburgu, lecz zanim stała się dorosła mieszkała z rodzicami w takich krajach, jak Ghana, Kamerun, Togo, Czad. Dziś Y’akoto najczęściej przebywa w miejscu swojego urodzenia, Paryżu i Lomé. Młoda artystka prowadziła i prowadzi życie wagabundy, co nie pozostaje bez wpływu na jej muzykę, a tę ma we krwi od dzieciństwa za sprawą ojca, który jest cenionym afrykańskim muzykiem. Y’akoto od wczesnych lat uczyła się śpiewać i grać na fortepianie. Jako nastolatka brała udział w rozmaitych konkursach, zaczęła też dawać pierwsze koncerty. Inspiruje ją rock, reggae, soul, funk, hip-hop i muzyka afrykańska. Jest dyplomowaną instruktorką tańca, który kocha.

W nagraniu albumu „Babyblues” pomogli jej tacy artyści, jak Mocky, Haze i producencki team Kahedi. Na płycie mieszają się wszystkie inspiracje młodej wokalistki. Słychać wpływy jej idolek – Billie Holiday, Niny Simone, Erykah Badu.Podobno w Afryce wróżka wywróżyła Y’akoto, że jej życie będzie ciągłym poszukiwaniem duszy. Poszukiwanie tej artystycznej już się rozpoczęło. I jak na razie przynosi wspaniałe owoce.

* Nagrody naukowe im. Jana Heweliusza / wstęp za zaproszeniami – obowiązują zapisy

28 stycznia
Godzina: 11:00
Adres: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Zapisy: Monika Mikołajczyk – [email protected]

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody zostali: w kategorii nauk humanistycznych: prof. dr hab. Brunon Synak za osiągnięcia w dziedzinie gerontologii, socjologii choroby i socjologii wsi w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych: prof. dr. hab. inż. Jerzy Błażejowski za wkład w poznanie budowy, zachowania i reaktywności układów chemicznych na gruncie termodynamiki i kinetyki.

Nagroda im. Jana Heweliusza ustanowiona została w 1987 roku, natomiast pierwszych laureatów wyłoniono w roku 1988. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych, ale w 2001 r. po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. Zgodnie z regulaminem Nagrody o wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Naukowej, na której czele stoją prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk i prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład Kapituły Nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni Gdańska, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci Nagrody oraz przedstawiciel niepublicznych uczelni wyższych. Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły Nagrody.

Do tej pory Nagrody Naukowe im. Jana Heweliusza, zwane popularnie „gdańskim Noblem”, otrzymało 35 naukowców Trójmiasta. W 2013 roku Nagrody zostaną przyznane po raz 25.

* „Urodziny Heweliusza” – widowisko plenerowe / wstęp wolny

28 stycznia
Godzina: 17:00
Adres: Skwer Heweliusza – pomnik J. Heweliusza vis a vis Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej 33

* Msza ekumeniczna, kościół pw. Św. Katarzyny

* Pokaz specjalny filmu „Johannes Hevelius Dantiscanus”, spotkanie autorskie oraz przekazanie kopi filmu „Johannes Hevelius Dantiscanus” wraz z materiałami propedeutycznymi bibliotece Gimnazjum im. Jana Heweliusza w Żukowie. / wstęp wolny

28 stycznia
Godzina: 10:50
Adres: Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie

 

Tytuł: Tydzień Heweliusza 2013
Data rozpoczęcia: 2013-01-22
Data zakończenia: 2013-01-28