Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na promocję albumu „Stocznia Szlaga”.

Stocznia SzlagaProwadzenie: Krzysztof Miękus
Gość spotkania: Jacek Dominiczak

Michał Szlaga jest fotografem najczystszej postaci. Jego zdjęcia zapisują stan świata – to, jaki on jest tu i teraz. Tu w życiorysie Szlagi znaczy w Gdańsku, w Stoczni – tu, gdzie mieszka i pracuje. Teraz znaczy dla niego ostatnie 13 lat. W ich trakcie obchodził swoje trzydzieste urodziny.

www.szlaga-stocznia.eu

Fotografie Michała Szlagi są jak oko wprawnego specjalisty UNESCO, który swego czasu chciał wpisać Stocznię Gdańską na listę światowego dziedzictwa kultury. Obiektywy fotograficznych aparatów skierowane są na mechanikę stoczni, na jej urbanistyczną organizację, architektoniczną artykulację, na logikę przemysłowej super-maszyny, której istotą było cięcie, spawanie i montowanie ciężkich, stalowych blach w ogromne dzieła materialnej kultury: statki, okręty, transatlantyki.

Fotografie tego albumu są fundamentalnie poważne. Dokumentują destrukcję dzielnicy miasta, która przez 200 lat była energetycznym silnikiem miasta. Ludzie w niej pracujący wytwarzali energię niebagatelną, która nie tylko budowała dobrobyt miasta, ale która, poprzez swoją stanowczość, potrafiła obdarować miasto wolnością, wywołać lawinę społecznej i politycznej zmiany w Polsce i w Europie. W tym niebywałym kontekście fotografie Michała Szlagi dokumentują nie tylko obraz świata, ale i ujawniają stan jego umysłu. Widzimy na kolejnych stronach kondycję nowoczesnego myślenia w stanie wolności: ów rodzaj pragmatyzmu, który bezwzględnie niszczy rzeczy, których przydatności nie potrafi sobie wyobrazić. Cokolwiek rzeczy te znaczą dla ludzi, cokolwiek pamiętają dla miasta. Cokolwiek wnoszą dla świata. Dla wspólnej kultury.

Fotografie Michała Szlagi publikujemy w serii Przemyśleć miasto. Perspektywy gdańskie. Przewracając strony albumu warto się przecież zastanowić, czy urbanistyczny pragmatyzm to najlepszy sposób wykorzystania wolności dla rozwoju miast. Co więcej, patrząc na specyficzne piękno obrazów utrwalonych przez Michała Szlagę warto zapytać, czy ów pragmatyzm rzeczywiście zrozumiał wartość i potencjał urbanistyki i architektury starej, niemal dwustuletniej dzielnicy miasta.

Książka jest dziełem wyjątkowym: 270 stron obrazów wybranych przez Artystę z tysięcy kadrów wykonanych w ciągu 13 lat pracy. Fotografiom towarzyszą eseje różnych Autorów, których wspólnym mianownikiem jest rozpoznanie powagi i siły pytań, jakie stawia praca Michała Szlagi.
Autor: Jacek Dominiczak

Stocznia Szlaga

Stocznia Szlaga
Wydawca: Fundacja Karrenwall, Gdańsk 2013, ISBN 978-83-933094-4-3
zdjęcia: Michał Szlaga;
tekst: Jacek Dominiczak, Michał Szlaga, Adam Mazur, Waldemar Affelt;
projekt graficzny: Olga Łebkowska
format: 305 x 235 mm, 272 str., oprawa twarda, obwoluta, 300 zdjęć, druk na papierze Focus Art.
cena albumu podczas promocji – 95 zł, album w Internecie – 110 zł, w tradycyjnych księgarniach album nie będzie dostępny

Tytuł: Stocznia Szlaga – promocja albumu
Lokalizacja: Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 b, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-09-24
Godzina zakończenia: 19:30