Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Odkurzacze historii”.

odkurzacze historiiKomunikat prasowy:

Autorem prezentacji zatytułowanej „Gdynia na szlaku polskiej emigracji. 90. rocznica przybycia parowca Kentucky” będzie Aleksander Gosk.

90 lat temu– Gdynia – Kentucky – Równik – Lwów
13 sierpnia 1923 roku do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski – parowiec „Kentucky”. Również 13 sierpnia 1923 roku na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny „Lwów”, przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.

Dwa wydarzenia w miejscach odległych o tysiące kilometrów – dwa symboliczne fundamenty morskiej historii Polski pod jedną datą ! „Kentucky” przypłynął po grupę polskich emigrantów opuszczających kraj – w ten sposób Gdynia stała się punktem na szlaku polskiej emigracji.

Z historią polskiej emigracji związana jest także pionierska „Lwowa”. Żaglowiec płynął do Brazylii, kraju licznej polskiej społeczności emigracyjnej. Rejs stanowić miał pierwszy pomost nad oceanem między odrodzoną Polska a Polonią w Brazylii. Statek i jego załoga spotkali się z entuzjastycznym i wzruszającym przyjęciem w emigracyjnych środowiskach. A sama podróż przeszła do morskiej legendy.

Tytuł: Spotkanie z cyklu „Odkurzacze Historii”
Lokalizacja: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” , ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2013-09-24