Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na drugą odsłonę cyklu „Odkurzacze historii”. Podczas spotkania w siedzibie klubu archeolog Ewa Trawicka odsłoni tajemnice sekretnych miejsc na gdańskich podwórkach.

Skąd wiemy, jak na co dzień żyli gdańscy mieszczanie 300 i więcej lat temu? Z listów, ksiąg i portretów. Ale nie tylko. O ich codzienności najwięcej mówią przedmioty. Te z domowego gospodarstwa, prywatne, bardzo osobiste. Nierzadko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Archeolog Ewa Trawicka, kierownik Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny lew” w Gdańsku, wygłosi prelekcję poświęconą skarbom wydobytym z sekretnych miejsc na podwórkach starego Gdańska.

Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach” to wystawa Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, pokazująca bogactwo zabytków pozyskanych w trakcie najnowszych badań archeologicznych w tym mieście. Artefakty wydobyto z latryn – miejsc sekretnych. Niosą one ze sobą nieocenione informacje o życiu rodzinnym w szeroko pojętych kategoriach: kuchnia i stół, strój, higiena i medycyna, rzemiosło, handel, podróże, rozrywka, a także przejawy życia duchowego.

Wstęp wolny.

Tytuł: Prelekcja – Tajemnice sekretnych miejsc na gdańskich podwórkach
Lokalizacja: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Opis: Godzina rozpoczęcia: 17:30
Data: 2011-10-11