PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na spotkanie przed otwarciem wystawy „Stanisław Michalski – życie i teatr”.

skany_St_Michalski_09Komunikat prasowy:

Był utalentowanym aktorem i dyrektorem Teatru Wybrzeże, przez dziesięciolecia związanym z gdańską sceną. Miał w dorobku również wiele wyrazistych ról filmowych i telewizyjnych. Wystawa zatytułowana „Stanisław Michalski – życie i teatr”, dostępna dla zwiedzających w PAN Bibliotece Gdańskiej już od 27 marca, przypomni dokonania jednego z najbardziej znanych i cenionych pomorskich artystów.

Stanisław Michalski urodził się 3 września 1932 roku w Wilnie. W roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i w sierpniu tego samego roku został skierowany do pracy w Gdańsku. Od tego czasu przez ponad 55 lat był nieprzerwanie związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, gdzie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego i dyrektora naczelnego (1988-1993). Niezwykle aktywny zawodowo, zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych, a przede wszystkim ponad sto trzydzieści ról teatralnych, za które wielokrotnie go nagradzano. Zadebiutował w „Maturzystach” Zdzisława Skowrońskiego. Wielkie uznanie przyniosła mu rola Agenta w „Jonaszu i Błaźnie” w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Ostatnia rola to Majordomus w „Balu manekinów” w reżyserii Ryszarda Majora. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W 1973 roku uhonorowano go tytułem „Gdańszczanina Roku”. W 2007 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Order Gloria Artis, a w roku 2009 nagrodę Mały Gryf przyznaną przez Wojewodę Pomorskiego. Stanisław Michalski zmarł 1 lutego 2011 roku w Gdańsku w wieku 78 lat.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą w większości z bogatego archiwum aktora, złożonego jako depozyt w PAN Bibliotece Gdańskiej . W dniu wernisażu Stanisława Michalskiego wspominać będą jego bliscy oraz współpracownicy z Teatru Wybrzeże.

Wystawę można oglądać do 31 maja 2013 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.
Wstęp wolny

Tytuł: Spotkanie przed otwarciem wystawy „Stanisław Michalski – życie i teatr”
Lokalizacja: Nowy gmach PAN BG, ul. Wałowa 24, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 13:00
Data: 2013-03-27