Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Tarkowską, autorką albumu „Sopot między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939”.

Sopot między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939” prezentuje nadmorski kurort jako część, proklamowanego w 1920 roku przez traktat wersalski, Wolnego Miasta Gdańska. Nowa rzeczywistość polityczna nie odebrała miastu charakteru eleganckiego kąpieliska sprzed I wojny światowej. Po kilku latach wojennego zastoju zaczęło ponownie tętnić życiem, a stale poszerzana oferta atrakcyjnych rozrywek zyskała mu miano Riwiery Północy.

Opowieść ta w niezwykle barwny i niebanalny sposób przybliża Czytelnikowi historię miasta lat międzywojnia, wielką politykę i małą dyplomację, kulturę, gospodarkę i życie codzienne sopocian oraz letników. Gdzie była aleja wisielców? Ilu graczy kasyna „poszło na ruchomą deskę”? Czy tańcząca podłoga naprawdę tańczyła? Jaki repertuar królował na scenie Opery Leśnej? Gdzie można było kupić modny kapelusz i u kogo uszyć wieczorową toaletę? Na te i inne pytania odpowiada Aleksandra Tarkowska – przewodniczka po Trójmieście i autorka podobnych opowieści o Gdyni i Gdańsku między wojnami. Oprócz anegdot i ciekawostek pojawiają się w książce tematy bardzo poważne – życie religijne, Polacy w Sopocie, funkcjonowanie infrastruktury miasta, prasa, sport, architektura, artyści, czy masoneria. Nie brakuje rozdziałów o wszelkich atrakcjach kurortu, które przyciągały tysiące miłośników morskich i słonecznych kąpieli.
Klimat międzywojennego Sopotu buduje stylowa szata graficzna, na którą składają się archiwalne fotografie, pocztówki, plany, mapy i dane statystyczne. Całość uzupełniają fragmenty wspomnień dawnych sopocian, cytaty z ówczesnej prasy oraz obszerna część informacyjna i adresowa. Indeks niemieckich nazw ulic wraz z ich współczesnymi polskimi odpowiednikami ułatwia poruszanie się w przestrzeni miasta tamtych lat.
Podróże w czasie są możliwe, zwłaszcza, gdy jest to magiczny czas magicznego miasta!

Aleksandra Tarkowska, polonistka z pasji i wykształcenia, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście. Autorka tomiku „Dolina młynów (Łódź 2007), licznych publikacji w poetyckich antologiach, w tym „Leśniczówka Pranie (Gołdap 2006) oraz książek „Gdynia między wojnami (2009) i „Gdańsk między wojnami” (2010), obie w serii „Magiczne czasy magicznych miast” wydał Dom Wydawniczy Księży |Młyn w Łodzi. Laureatka głównej nagrody w kategorii prozy w konkursie litetrackim Gniewińskie Pióro za cykl opowiadań „Młyn nad rzeką (2006).

Po spotkaniu będzie także możliwość zakupu publikacji po cenie promocyjnej. Wstęp wolny.

Tytuł: Sopot między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 – promocja albumu
Lokalizacja: Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego 12, Sopot
Godzina rozpoczęcia: 16:00
Data: 2012-02-25