Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na uroczystość prezentacji świecznika z salonu Domu Uphagena.

Świecznik z salonu w trakcie prac rekonstrukcyjnych w firmie Wilkinson w Anglii

Komunikat Muzeum Historycznego Miasta Gdańska:

Uroczystość zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia otwarcia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska od dłuższego czasu planowało wykonanie rekonstrukcji świecznika do salonu, stanowił on bowiem bardzo ważny element wyposażenia reprezentacyjnego wnętrza. Stało się to możliwe dzięki wsparciu finansowemu, którego udzieliło Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, mające swą siedzibę w Domu Uphagena. Stowarzyszenie, z prywatnych składek swych członków, przyczyniło się do dofinasowania wykonania projektu świecznika, którego autorką jest pani dr Zofia Maciakowska (Biuro Badawczo-Rozwojowe „Agencja Dart”). Konsultantem projektu była dr Käthe Klappenbach (kurator zbiorów oświetlenia zabytkowego Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg). Wykonanie projektu otworzyło możliwość rozpoczęcia poszukiwań wykonawcy świecznika. Muzeum – śladem Jana Uphagena – postanowiło zlecić wykonanie świecznika w Anglii, uznano bowiem, że wierne odtworzenie dawnych technik pozwoli w efekcie na uzyskanie obiektu maksymalnie zbliżonego do zaginionego oryginału.

Do realizacji zadania wybrana została firma Wilkinson – Chandelier Manufactures & Glass Restorers, która działa w Sittingbourne w Hrabstwie Kent (Anglia) od 1947 r. i jest od trzech pokoleń firmą rodzinną. Firma specjalizuje się przede wszystkim w konserwacji i rekonstrukcji zabytkowych świeczników szklanych.

Dziesięcioramienny szklany świecznik z Domu Uphagena został zapewne sprowadzony przez Jana Uphagena (1731–1802) do salonu z Anglii. Nie jest to przypadkiem, gdyż firmy handlowe należące do rodziny Uphagenów współpracowały w tym okresie ściśle z firmami angielskimi. Salon – reprezentacyjne wnętrze kamienicy położone na pierwszym piętrze od strony ulicy – został ukończony w 1786 roku, a więc w nieco ponad dziewięć lat po przeprowadzeniu się państwa Uphagenów do nowego domu. W dniu 24 stycznia 1787 roku Jan wraz z żoną Abigail podjął gości w nowo umeblowanym salonie – oświetlonym angielskim świecznikiem, w którym czas odmierzał wygrywający melodie zegar w formie urny zwieńczonej postacią Chronosa a na boazeriach przedstawione zostały greckie starożytne budowle.

Więcej na stronie Domu Uphagena

Rekonstrukcja sfinansowana została ze środków dotacji miasta na działalność Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Tytuł: Prezentacja świecznika w Domu Uphagena
Lokalizacja: Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 14:00
Data: 2012-02-15

Uroczysty moment zapalania świecznika:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7Fr8pfrQLUQ&noredirect=1[/youtube]