Lions Club Gedania Gdańsk zaprasza na odsłonięcie trzeciej już makiety jednego z zabytków Głównego Miasta powstająca w ramach akcji „Poznaj świat przez dotyk”. Tym razem niewidomi i niedowidzący będą mogli poprzez dotyk i informacje w alfabecie Braille’a poznać piękno Ratusz Głównego Miasta.

ratusz głównego miasta

Komunikat prasowy: Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i odsłonięcia makiety odbędzie się w obecności gości Dni Gdańska, zaproszonych oficjeli i członków dwóch organizacji charytatywnych, które tę makietę ufundowały. Bowiem tym razem przy zbieraniu funduszy i przygotowaniu makiety połączyły swe siły dwa gdańskie kluby charytatywne: klub Rotary Gdańsk Sopot Gdynia i klub Lions Club Gedania Gdańsk. Nota bene, jest to historyczne niemal wydarzenie ( powiedzmy, że w okresie minionych 25 lat, od kiedy te organizacje są w Polsce) ponieważ rzadko one ze sobą współpracują. I nie będzie to zapewne pierwszy i nie ostatni raz w Gdańsku.

Makieta Ratusza stanie po prawej stronie przedproża, choć wcale nie jest powiedziane, że w przyszłości nie zostanie przeniesiona na lewą. Taką możliwość zastrzegło sobie Muzeum Miasta Gdańska. Makieta została zrobiona w skali 1:70, bardzo precyzyjnie i z zachowaniem wszystkich detali. Choć jeden z nich, królewski, został nieco zmniejszony ponieważ oglądany z poziomu ziemi byłby nieproporcjonalny. Makiety są nie tylko dla niewidomych i niedowidzących. To świetne narzędzia pomocnicze dla przewodników. Zaspokajają dziecięcą potrzebę badania świata również dotykiem i pragnienie turystów fotografowania się z atrakcjami.

Kilka słów o samej makiecie

Odlew wykonany w pracowni wrocławskiego rzeźbiarza Stanisława Wysockiego ma 120 cm wysokości (podstawa 72,5 na 55,5 cm) i stanie na 60 centymetrowym granitowym cokole. Makietę odlano ze spiżu. A spiż to stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem, czasem zaliczany do brązów. Zawiera więcej cyny (11%) niż brąz cynowy (do 9%). Podstawa została wykonana z granitu o nazwie kuru gray. Będą na niej znaki klubów a wewnątrz ukryty akt erekcyjny. Przy realizacji projektu pracowało wiele osób. Prócz artystów ( nie jest to dzieło jednego człowieka, gdyż takie przedmioty robi się zespołowo), którzy wykonali odlew, progi biurokracji pokonywał architekt Michał Witkowski. Musiał umieścić obiekt w przestrzeni i załatwić tysiące formalności, bo bez nich nic stałego na ulicy miasta postawić nie da się.

Koordynowali przedsięwzięcie z ramienia Lions Bogdan Donke z Rotary Stanisław Wojtysiak. Należy dodać, że Granit dostarczył ze swojej firmy Dominik Lis, a inni kamieniarze społecznie je obrobili i przygotowali do postawienia. Ile to kosztowało i dlaczego tak drogo. Cóż, takie przedsięwzięcia nie są tanie, ale sponsorzy spisali się i nie szczędzili grosza. Musieliśmy zdobyć 72 tysiące złotych netto by zaspokoić wykonawców. Co tyle kosztowało może zapytać ktoś z oburzeniem. Cóż, kosztował projekt, wykonanie odlewu, montaż, opłaty urzędowe, praca architekta. Niestety nie ma nic za darmo. Trzeba jednak podkreślić, że wszyscy wystawili za swoją pracę lub materiały najniższą z możliwych cenę.

Przypomnijmy, że w mieście są już dwie makiety postawione w ramach akcji „Poznaj świat przez dotyk”: makieta Żurawia i Bazyliki Mariackiej.

Tytuł: Odsłonięcie makiety Ratusza Głównego Miasta dla niewidomych i niedowidzących
Lokalizacja: Przedproże Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 15:00
Data: 2014-05-24