Piwnice Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przez lata były niedostępne dla zwiedzających, teraz mają być dodatkową atrakcją muzeum. We wtorek, 1 lipca, oficjalnie je pokazano. 

piwnice muzeum

Piwnice MHMG w 1973 r./ Fot. archiwum MHMG

– Udostępnienie piwnic wpisuje się w projekt stworzenia nowej trasy zwiedzania ratusza – wyjaśnia Monika Kryger, rzeczniczka MHMG. – Chcemy, żeby była ona nie tylko bardziej funkcjonalna, ale też żeby goście mogli więcej zobaczyć.

Pierwotnie piwnice pełniły funkcje więzienne i magazynowe – trzymano w nich m.in. beczki z winem. Teraz są one niczym otwarta księga, z której historycy i konserwatorzy mogą wyczytać całkiem sporo na temat kolejnych przebudów ratusza.

– Podziemne części budynków mają to do siebie, że rzadziej ulegają zniszczeniu. Schodząc do nich mamy więc możliwość dotknięcia oryginalnej substancji – wskazuje dr Janusz Trupinda, kurator ds. oddziałów MHMG, który jednocześnie zapowiada, że w przyszłości piwnice zostaną wykorzystane do celów ekspozycyjnych.

Za zalążek wystawy można uznać plansze, na których opisano historię ratusza, oraz relikty dawnych wodociągów. To drewniane, zwykle sosnowe rury, znalezione w różnych miejscach na terenie Gdańska, między innymi w Bramie Wyżynnej.

– Obecnie dostępna jest tylko część podziemi – zastrzega Monika Kryger. – W pozostałej nadal są prowadzone prace budowlano-konserwatorskie.

Ograniczenia te nie zmieniają faktu, że muzealnicy wykonali ogromną pracę, aby piwnice można było użytkować. Jeszcze niedawno wchodziło się tu obowiązkowo z latarką i w kaloszach. Teraz jest jasno i sucho. Podobno przy odrobienie wyobraźni można zobaczyć cienie dawnych gdańszczan, zarówno bogatych rajców, jak i nieszczęśników, czekających na osądzenie na górnych kondygnacjach ratusza.

Udostępnienie pełnej trasa turystycznej wraz z planowaną wystawą o początkach i średniowiecznych dziejach Gdańska jest planowane na rok 2017.

Tekst: Marek Barski