Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na dzień otwarty i Noc Muzeów.

Komunikat prasowy:

W samo południe w sobotę 18 maja otwieramy historyczną bramę nr 2 oraz podwoje wznoszonego budynku ECS. Porozmawiamy także o tym czy są nam potrzebne nowe muzea i teatry, a od 19 czekają atrakcje na wystawie Drogi do Wolności przygotowane na Europejską Noc Muzeów.

Dzień otwarty na budowie ECS
– godz 12.00–15.00
– budynek ECS w budowie | plac Solidarności 1

Początek w samo południe – otworzy się historyczna Bramy nr 2, a następnie ECS zaprosi do wnętrza powstającego budynku i do odwiedzenia terenów postoczniowych m.in. podczas przejażdżki wózkiem akumulatorowym. W programie: wykłady otwarte z historii i architektury, seanse filmowe, zabawy, warsztaty, gra miejska dla dzieci i młodzieży, prezentacje zbiorów ECS i wiele innych atrakcji. Będzie można również obejrzeć wystawę plenerową Solidarnie ku Wolności. Dzień Otwarty potrwa od 12 do 15. Organizatorzy: miasto Gdańsk, Gdańskie Inwestycje Komunalne sp. z o.o., Europejskie Centrum Solidarności i Polimex-Mostostal SA.

Wstęp wolny

Debata czy są nam potrzebne nowe muzea i teatry?
– godz. 15.00
– budynek ECS w budowie | 1 piętro | biblioteka

Do rozmowy zasiądą dyrektorzy nowopowstających instytucji w Trójmieście – Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Emigracji, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Europejski Centrum Solidarności. Zaprezentują swoje placówki i spróbują odpowiedzieć na pytanie jaki będzie ich wpływ na wzrost atrakcyjności regionu, zarówno w obszarze turystyki, ekonomii jak i kapitału społecznego. Czy dzięki aktywnie działającym instytucjom kultury Gdańsk, Sopot i Gdynia staną się aglomeracją przyciągającą ludzi kreatywnych, starszych i młodszych szukających swojej przestrzeni publicznej? Jak tworzyć programy działalności tak, aby odpowiadały na potrzeby różnych grup odbiorców? Co zrobić aby nowe budynki były nie tylko atrakcjami dla turystów, ale również ważnymi miejscami spotkań dla mieszkańców? Jak zaciekawiać i fascynować będąc publiczną instytucją kultury?

Debatę poprowadzi Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk.
Wstęp wolny

Europejska Noc Muzeów
– godz. 10.00-1.00
– Wystawa Drogi do Wolności | ul. Wały Piastowskie 24 | Gdańsk

Dzień Otwarty budowy ECS będzie się łączył z Europejską Nocą Muzeów. W sobotę 18 maja 2013 już od godziny 10 wstęp na wystawę „Drogi do Wolności” kosztował będzie symboliczną złotówkę. A od godziny 19, wspólnie z Fundacją Centrum Solidarności, dla oczekujących na wejście na wystawę przygotowano szereg atrakcji: film o powstawaniu i historii wystawy „Drogi do Wolności”, „rozmowy kontrolowane” animatora z kolejkowiczami, gra „Segment”, historyczna kolejka edukacyjna, „Tych klientów nie obsługujemy”, akcja „Ucieczka z PRL”, kącik dla dzieci.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Solidarności i Europejskie Centrum Solidarności

Wstęp: 1 zł

 

Tytuł: Dzień otwarty i Noc Muzeów z Europejskim Centrum Solidarności
Data rozpoczęcia: 2013-05-18
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data zakończenia: 2013-05-19
Godzina zakończenia: 01:00