Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykład Dominiki Ikonnikow i Anny Zielińskiej „Clara Stryowska-Baedeker”. 

Clara Stryowska-Baedeker

Spotkanie będzie kolejnym  z cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce.

Dominika Ikonnikow – absolwentka historii o specjalności nauczycielskiej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kwalifikacje uzupełniła ukończeniem Podyplomowego Studium Informatyki dla nauczycieli na Politechnice Gdańskiej. Od 2013 współtworzy społeczny, herstoryczny projekt Metropolitanka. Opracowała i koordynuje Akademię Dawnego Gdańska – projekt prowadzony przez Metropolitankę, obejmujący serię wykładów z zakresu dziejów Gdańska. Współtworzy projekt edukacyjny Gdańskie Miniatury. Współautorka herstorycznych tras po Głównym i Starym Mieście w Gdańsku

Anna Zielińska– absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach: historia, archiwistyka i archeologia. Współpracowała z Archiwum i Muzeum Pomorskim Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek, studiowała na Uniwersytecie Egejskim w Rodos. Obecnie pracuje w Dziale Edukacji w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2012 współtworzy społeczny, herstoryczne projekt Metropolitanka. Współautorka herstorycznych tras po Głównym i Starym Mieście w Gdańsku. Współtworzy projekt edukacyjny Gdańskie Miniatury.

W 1819 r. Klementyna Hoffmanowa, prozaiczka, dramatopisarka, redaktorka zwracała się do kobiet: ,,(…)niech Twój ubiór będzie tak niewyszukany, jak cały sposób życia Twego(…)Strzeż się gnuśnej opieszałości, nieczynności, trudnij się, chodź, biegaj, ile możesz.’’ Prawie 100 lat później Clara Baedeker- doktor medycyny wydała książkę o reformie stroju kobiecego. Była zwolenniczką wycofania gorsetów, krepujących i zniekształcających ciało, propagowała wprowadzenie kobiecych strojów sportowych. Była także kustoszką pamięci swego męża, Wilhelma Stryowskiego. To dzięki staraniom Clary Baedeker, liczne zbiory dzieł sztuki, które kolekcjonowała z mężem, trafiły do Muzeum Miejskiego(obecnie Muzeum Narodowe) w Wolnym Mieście Gdańsku w 1938 r.

Tytuł: Dominika Ikonnikow i Anna Zielińska „”Clara Stryowska-Baedeker”
Lokalizacja: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku, ul. Biskupia 24 B
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-05-22