Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w grze miejskiej „Baśniowa zagadka Neptuna”. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, a na deser zaprasza na spotkanie z Zenonem Gołaszewskim, autorem „Baśni z grodu Neptuna”.

Komunikat prasowy:

Król mórz i niepodzielny władca Gdańska ogłosił, że każdy, kto podejmie się i rozwiąże jego zagadkę, odkryje wejście do magicznej Krainy Baśni. Ukryte Wrota strzeżone przez wierne kraśnięta od wieków pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka. Kraśnięta, zwane także krasnoludkami lub skrzatami, na rozkaz Neptuna zapisały na gdańskich zabytkach wskazówki, którymi wytrwali poszukiwacze mają się kierować, szukając tajemniczego przejścia.

Powyższy fragment to wstęp do gry miejskiej opracowanej na podstawie książki Zenona Gołaszewskiego pt. „Baśnie z grodu Neptuna”. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące obiektów znajdujących się na Starym i w Głównym Mieście w Gdańsku. W rozwiązaniu zagadki Króla Mórz pomogą bohaterowie książki. Warto więc wcześniej do niej zajrzeć – baśnie można wypożyczyć w każdej filii WiMBP w Gdańsku, która posiada księgozbiór dziecięcy.

Gra miejska jest niezwykle atrakcyjną forma rozrywki. Jej istotnym elementem jest przestrzeń miejska z jej wieloma kontekstami. Dzieci będą miały okazję zgłębić swoją wiedzę dotyczącą gdańskich zabytków i legend z nimi związanych. Ponadto konstrukcja gry będzie dla nich doskonałym treningiem spostrzegawczości i orientacji przestrzennej. Po około 2 godzinach spędzonych aktywnie na świeżym powietrzu zapraszamy wszystkich uczestników do Filii Gdańskiej WiMBP na rozstrzygnięcie zagadki. Obdarujemy zwycięzców atrakcyjnymi nagrodami. W naszej grze nie będzie jednak przegranych – uczestnicy i wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z Zenonem Gołaszewskim.
Gorąco zapraszamy i zapewniamy, że sobota 2 czerwca 2012 r. spędzona na rozwiązywani tajemnic Neptuna, będzie dniem pełnym wrażeń i atrakcji, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Baśniowa zagadka Neptuna – literacka gra miejska z okazji Dnia Dziecka – program:

Godzina 10:00 – start gry
Godzina 13:00 – rozstrzygnięcie gry, wręczenie nagród, spotkanie autorskie z  Zenonem Gołaszewskim

Zenon Gołaszewski – (ur. 1952 r.) Historyk, religioznawca, tłumacz, absolwent Wydziału Filologiczno-Historycznego na Uniwersytecie Gdańskim. Gdańszczanin, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem m.in. monografii poświęconej braciom polskim, zwanym arianami (Bracia polscy, Toruń 2004), monografii poświęconej tejże społeczności na Pomorzu (Bracia polscy w Gdańsku i okolicach, Gdańsk 2008), a także jednotomowej, popularyzatorskiej historii Gdańska (Elementarz gdańszczanina, Gdańsk 2008), powieści historycznej (Szepty Raduni, szepty Motławy, Gdańsk 2009) oraz baśni (Baśnie z Grodu Neptuna, Gdańsk 2010).

Tytuł: Baśniowa zagadka Neptuna – gra miejska z okazji Dnia Dziecka
Lokalizacja: Filia Gdańska WiMBP, ul. Mariacka 42
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2012-06-02