Trwają Gdańskie Dni Sąsiadów, a w ich ramach Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki, organizuje spotkania mające na celu zebranie od mieszkańców książek, które zasilą bibliotekę publiczną, powstającą przy budowanej w Kokoszkach szkole.

Gdańskie Dni Sąsiadów na Kokoszkach

W sobotę, pierwszego dnia lata, na parkingu przy supermarkecie przy ul. Kalinowej, odbyła się kolejna edycja akcji zbierania książek dla biblioteki w powstającej w Kokoszkach szkole. Jako Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zaprosiliśmy do udziału w zbiórce nie tylko okolicznych mieszkańców. Na nasz apel odpowiedział… Nowy Port. Z tej odległej przecież dzielnicy przyjechała Ewa Popławska z rodziną oraz Radna Miasta Gdańska – Beata Dunajewska.
– Międzydzielnicowa współpraca i nasza pomoc dopiero się rozkręca – powiedziała Ewa Popławska, otwierając bagażnik wypełniony książkami.

Ponieważ pogoda była dla nas litościwa i mieszkańcy nie bali się wyjść z domów, co chwilę do naszego stoiska podchodzili darczyńcy, a kartony w oczach wypełniały się książkami. Dzięki współpracy w Wojewódzką i Miejska Biblioteką Publiczną oraz Gdańskim Domem Książki była też możliwość kupienia (z rabatem 15%) nowych książek.

Zebrane dzisiaj woluminy zostały przekazane do siedziby głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odpowiednio posegregowane będą czekały na swoje miejsce na półkach biblioteki, której urządzanie jest już na ukończeniu. Jej otwarcie pokryje się z inauguracją kolejnego roku szkolnego – w murach nowej szkoły przy ul. Azaliowej.
A co o zbiórce mówi Natalia Gromow z WiMBP?

– Chcemy, żeby zbiórka przede wszystkim dała ludziom możliwość wpływu na tworzenie nowej biblioteki – miejsca chyba najbardziej dostępnego i powszechnego ze wszystkich instytucji kultury. Bardzo się cieszymy, że nareszcie powstanie biblioteka publiczna za obwodnicą i zwyczajnie chcemy, żeby to było Wasze – mieszkańców Kokoszek i okolic miejsce.

Zbiórka książek potrwa do końca czerwca. Gdzie i kiedy będzie można podarować książkę?

– 22 czerwca, w godz. 10 – 13 na placu przed kościołem św. Brata Alberta w Kokoszkach
– 28 czerwca, w godz. 10-13, na parkingu sklepu Netto przy ul. Kalinowej 3
– 29 czerwca, w godz. 10 – 13 na placu przed kościołem św. Brata Alberta w Kokoszkach
– 29 czerwca podczas iBedekerowego spaceru śladami Krzyżaków w Gdańsku