Politechnika Gdańska i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na promocję najnowszej książki Barbary Szczepuły – „Okno z widokiem na Politechnikę”.

Barbara SzczepułaDziesięć lat temu Barbara Szczepuła wydała książkę Przystanek Politechnika, którą czytelnicy Dziennika Bałtyckiego uznali za najlepszą książkę roku 2004. Po latach wróciła do tej tematyki. Okno z widokiem na Politechnikę podobnie jak Przystanek Politechnika to książka o pomorskiej inteligencji. Szczepuła przez politechniczne okno patrzy na dziedziniec Gmachu Głównego uczelni i opisuje wybitnych uczonych i absolwentów tej zasłużonej uczelni. Są wśród nich m.in.: Paweł Buzek, ojciec byłego premiera RP, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, były marszałek województwa – Jan Kozłowski, relegowany z uczelni na skutek donosu TW, architekci, którzy odbudowywali Gdańsk i autorzy „wystrzałowego” projektu Muzeum II Wojny Światowej, rektorzy, którzy przeprowadzali Politechnikę Gdańską przez trudny czas transformacji oraz ci, którzy prowadzą ją w przyszłość.
Na karty książki trafili też absolwenci PG, którzy zrobili karierę w gospodarce. Są to m.in. inżynierowie Piotr Soyka, współwłaściciel Stoczni Remontowej i Ryszard Trykosko, budowniczy stadionu Ergo Arena, Europejskiego Centrum Solidarności i tunelu pod Martwą Wisłą, czy Jan Zarębski, właściciel „NATY”. Jest też wielu innych, jak choćby inżynier Janusz Liberkowski, który wygrał milion dolarów w telewizyjnym konkursie American Inventor za opracowanie bezpiecznego fotelika samochodowego dla dzieci.

Spotkanie poprowadzi Marek Ponikowski, dziennikarz telewizyjny, twórca najlepszego programu politycznego w TVP Gdańsk, który nie schodził z anteny przez ponad dwadzieścia lat, prywatnie mąż Barbary Szczepuły.
W spotkaniu zapowiedział udział rektor Politechniki Gdańskiej, profesor Henryk Krawczyk i inni bohaterowie książki.

Zapraszamy nie tylko absolwentów i studentów Politechniki Gdańskiej, ale wszystkich, którzy lubią twórczość Barbary Szczepuły i czytają jej felietony, reportaże i wywiady w Dzienniku Bałtyckim. A także tych, których jej teksty irytują – bo nie ma to jak różnić się pięknie.
Uwaga: obecność inżynierów – obowiązkowa!

Książkę wydała Politechnika Gdańska z okazji 110-lecia uczelni.

Wstęp wolny

Tytuł: Barbara Szczepuła – „Okno z widokiem na Politechnikę”
Lokalizacja: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 18:00
Data: 2014-11-21

Relacja ze spotkania do przeczytania i obejrzenia tutaj.