Tytuł: Festyn historyczny w Twierdzy Wisłoujście
Lokalizacja: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2010-09-19
Godzina zakończenia: 18:00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na festyn historyczny, zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2010.

Informacja z komunikatu prasowego muzeum:

Jest to druga edycja imprezy plenerowej organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w Twierdzy Wisłoujście. Nawiązując do militarnych tradycji tego unikatowego obiektu, sięgającego swymi początkami okresu średniowiecza, chcemy zaprezentować rekonstrukcje historyczne różnych aspektów życia ludzi tamtych czasów. Wojna i walka będzie przeplatać się z życiem obozowym, rzemiosłem, sztuką kulinarną i obyczajami, a przede wszystkim z zabawą, do której zaprosimy wszystkich uczestników festynu.

W odniesieniu do tegorocznego tematu Europejskich Dni Dziedzictwa „Od pomysłu do przemysłu”, zaprezentujemy późnośredniowieczne warsztaty rzemieślnicze, które dały podwaliny pod rozwój różnych dziedzin przemysłu na ziemiach polskich. Można będzie przyjrzeć się pracy między innymi kowala, garncarza, złotnika czy mincerza, poznać zasady działania broni czarnoprochowej, oraz drogę ewolucji broni białej. Swoje umiejętności zaprezentuje również rzemieślnik wytwarzający średniowieczne instrumenty muzyczne. Skosztować będzie można rycerskiego jadła przygotowanego nad ogniskiem i wziąć udział w uroczystości pasowania na rycerza. Pod wieczór odbędą się pokazy tańca z ogniem oraz bitwa w wykonaniu rycerstwa polskiego i krzyżackiego.

W trakcie trwania Festynu Historycznego przez cały czas czynne będą kramy i stoiska cateringowe z doskonałym swojskim jadłem i napitkiem oraz kiełbaskami, które każdy będzie mógł upiec nad ogniskiem. Na każdym ze stoisk rzemieślniczych można będzie własnoręcznie spróbować sił w wytwarzaniu przedmiotów dawnymi metodami oraz nabyć gotowe rękodzieła. Dla chętnych otwarta będzie strzelnica łucznicza i warsztat mincerza bijącego monety. Przy dźwiękach muzyki dawnej będziemy mogli przywdziać elementy stroju i uzbrojenia średniowiecznego a wraz z przewodnikiem odwiedzić kazamaty i wieżę, oraz posłuchać pasjonującej historii tego niezwykłego miejsca.

Współorganizatorzy: Regiment Piechoty Zaciężnej, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Kopia Oliwska”, Restauracja LaFontaine.

Wstęp na Festyn będzie bezpłatny a cena biletów na zwiedzanie kazamaty i wieży widokowej z przewodnikiem zostanie na ten weekend obniżona o połowę (4 i 2 zł).