Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie z Asią i Edim Pyrek, którzy razem z dwuletnim Mateuszem odbyli zuchwałą, półroczną wyprawę przez trzy kontynenty. Spotkanie z rodziną podróżników poprowadzi Włodzimierz Raszkiewicz w Dworcu Morskim w Gdyni – miejscu, które było początkiem wielu niezwykłych podróży do nowego świata.

Komunikat prasowy:

Śmiała podróż Asi, Ediego i Mateusza Pyrek będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym dlaczego podróżujemy, czego doświadczamy w podróży, jak nas to zmienia a także… kim byli niezwykli Polacy, których na swojej drodze spotkała żywiołowa rodzina podróżników. Dla tych, którzy marzą o dalekich krajach a powstrzymuje ich praca, finanse bądź rodzina, będzie to również okazja do  zadania wszelkich pytań, które nurtują podróżników przyszłych i obecnych.

Małym gościem spotkania będzie także trzy i pół letni Mateusz, który wspólnie z rodzicami poznawał Brazylię, Peru, Chile czy Australię.  Będziemy mieli szansę dowiedzieć się czy sześciomiesięczna przygoda wpłynęła na niego w jakiś szczególny sposób, jakie nowe słowa opanował, jak wygląda egzotyka widziana oczami małego chłopca.

Swoje przygody rodzina Pyrek opisała w bogato ilustrowanej książce „Światy równoległe. Czyli w sześć miesięcy prawie dookoła świata” wydanej przez National Geographic.

Listopadowej Stacji Emigracji towarzyszyć będzie pokaz zdjęć autorstwa Asi Pyrek, które najlepiej oddają atmosferę i barwy ich podróży. Poprzez fotografie przybliżymy również historie ludzi, którzy nadali wyprawie tak wyjątkowy charakter.

Muzeum Emigracji organizuje transport z dworca PKP Gdynia Główna do Dworca Morskiego i z powrotem zabytkowym autobusem Mercedes Benz O305 (rocznik 1974). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc chętnych obowiązują zapisy:[email protected].

O książce:

Światy Równoległe to opis sześciomiesięcznej podróży prawie dookoła świata. (…) Ta podróż to przede wszystkim ludzie – Polacy, których historie zbieraliśmy dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Po drodze poznaliśmy m.in. polskiego inżyniera, który wymyślił elektroniczny termometr, krakowskiego Disneya z Australii, rodzinę szalonego artysty, który postanowił zrobić największy na świecie pomnik i wyrzeźbić go w skale, laureata Nobla za badania brudu w pępku, znajomego Marszałka Piłsudskiego, artystę, który zamienił Nieskończoność w nową figurę geometryczną, architekta projektującego dom dla Billa Gatesa, oraz kobietę, której życie zmieniły delfiny. Trafiliśmy na ślady polskiego chrześniaka Vasco da Gamy i na Polaka ratującego dzieci ulicy w Limie. Poznaliśmy nauczyciela tańca Patricka Swayze i polskiego dyrygenta opery w Sydney oraz innych – powstańców warszawskich, więźniów obozów koncentracyjnych, laureatów Pulitzera i filmowców, mistyków, naukowców, ekonomistów, filantropów i artystów. I to o nich jest ta książka.

Wstęp wolny

Tytuł: Spotkanie z cyklu „Stacja Emigracja” w Muzeum Emigracji
Lokalizacja: Dworzec Morski, ul. Polska 1, Gdynia
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2012-11-29