Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają Noc Muzeów w Domu Uphagena. W programie pieśni, arie i kameralistyka wokalna Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu pedagogów i studentów uczelni.
Na rok 2016 przypada 260. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Genialny kompozytor przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu. Od najmłodszych lat uczył się gry na klawesynie pod kierunkiem ojca i komponował. W 1762 roku rodzina wyjechała na pierwsze tournée do Monachium. Od tego czasu rozpoczęły się artystyczne podróże rodziny Mozartów po Europie. Tak właśnie płynęło życie Wolfganga, w podróży. Mozart pisał: „Ktoś o średnim talencie zawsze pozostanie średni, niezależnie od tego, czy podróżuje czy nie, ale ktoś, kto ma talent superieur (a nie chcąc obrazić Boga, nie mogę zaprzeczyć, że jest on mym udziałem), również pozostanie przeciętny, jeśli wciąż będzie tkwił w tym samym miejscu. ( Ireneusz Dembowski, Wolfgang Amadeusz Mozart – Listy, list do ojca z 11 września 1778 r. str. 275.)
Kompozytor był też poliglotą, oprócz języka niemieckiego posługiwał się francuskim, włoskim, łaciną i angielskim. Pieśni i arie pisał najczęściej w języku niemieckim i włoskim (nie przepadał za językiem francuskim w śpiewie). Ostatnie lata życia przyniosły uspokojenie i kompozytor osiadł w jednym mieście, w Wiedniu. Zmarł 5 grudnia 1791 roku, mając zaledwie 35 lat. Choć żył krótko, jednak zostawił po sobie zachwycający, fascynujący, podziwiany do dziś, arcybogaty dorobek twórczy. Mozart miał tę niezwykle rzadką łatwość i radość tworzenia, umiejętność uchwycenia najróżnorodniejszych odcieni odczuć w dźwięku, szczególnie w muzyce wokalnej. I właśnie pieśni, arie i kameralistykę wokalną zaprezentują w Domu Uphagena pedagodzy i studenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Wydział IV). Studenci tego Wydziału to przyszli dyrygenci, organiści, kantorzy, nauczyciele muzyki, śpiewacy i wokaliści jazzowi. Absolwenci prowadzą chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, schole, zajęcia rytmiki w ośrodkach edukacji przedszkolnej i muzyki w ośrodkach edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej. Sięgając po bogatą literaturę muzyczną pełnią ważną rolę kulturotwórczą i edukacyjną.
W 260. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta pedagodzy i studenci, próbując udać się w muzyczną podróż, zaprezentują pieśni oraz duety, tercety i arie z oper takich jak: Bastien i Bastienne, Wesele Figara, Don Giovanni, Cosi fan tutte, Łaskawość Tytusa, Czarodziejski flet.
dr hab. Liliana Górska
Brak komentarza