Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na letnie koncerty do Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście). Koncerty rozpoczynają się o godzinie 16.00 w kolejne wtorki.

7.08.2012 Paweł Litwinienko

Młody, 20 letni student archeologii na Uniwersytecie Gdańskim. Od czasów gimnazjalnych pogrywa na gitarze, trochę krócej na basówce. Od początku uczestniczył w mniej lub bardziej poważnych projektach muzycznych – głównie z przyjaciółmi ze szkolnej ławy – które jakoś nie były w stanie ujrzeć światła dziennego. Od prawie dwóch lat piastuje posadę basisty i tekściarza w prog-metalowej kapeli Torment Beneath. W wolnych chwilach po próbach rzeźbi na basówce krótkie utwory Jana Sebastiana Bacha, kontynuując tradycje muzyki klasycznej, które zdają się umierać w dzisiejszym muzycznym światku.

14.08.2012 Nieszksypczrze i Sławomir Płatek

Nieszksypczrze to trójmiejskie trio o nazwie podobno nie-do-wymówienia zajmujące się malarstwem muzycznym. Jako płótno wykorzystują jakże wspaniały materiał – wyobraźnię słuchaczy. Pędzlami zaś gitary akustyczne, skrzypce, czy altówka. Część z utworów okraszona jest tekstami wyśmienitego pomorskiego poety Sławomira Płatka.
Malarze:
Krzysztof Jakub Szwarc – gitara akustyczna, altówka
Grzegorz Choszcz – gitara basowa, gitara akustyczna
Jan Włudyka – skrzypce, gitara basowa
Sławomir Płatek – recytacja

21.08.2012 Jacek Szymkiewicz

Przezwany dawno temu przez kolegów z zespołu Budyniem, zarabia pieniądze realizując swoje wielkie życiowe marzenie. Pisze piosenki. Można ich posłuchać na płytach zespołów Pogodno, można na płytach Budynia, czasami kolaboruje z innymi szansonistami i wtedy jego wypociny można znaleźć na płycie Kasi Nosowskiej, albo Moniki Brodki, albo sami sobie poszukajcie gdzie. Od koncertu w Klubie Krytyki Politycznej „Nowy Wspaniały Świat” Budyń popadł w bezczelną arogancję, która pozwala mu utrzymywać
przekonanie, że może wyjść na scenę z gitarą tylko i śpiewać swoje piosenki ku uciesze publiczności i swojej własnej. Na koncertach tych przezwanych przez samego Szymkiewicza „Supersam” można posłuchać przekroju całej jego działalności kompozytorsko/autorskiej. Czy to ciemna strona mocy popycha go do tych zuchwałych czynów, czy też działa w uniesieniu serafina? Sprawdzić najlepiej samemu. Budyń śpiewać będzie nowe piosenki, piosenki z solowych płyt oraz piosenki z płyt POGODNO.

28.08.2012 Eliza Banasik 

Ma 19 lat, mieszka w Gdańsku. Swoją przygodę z „muzyką na poważnie” rozpoczęła w wieku 9 lat, gdy udała się na lekcje gry na gitarze. Wraz z instrumentem stopniowo pojawiła się fascynacja słowem, szczególnie poetyckim, przede wszystkim śpiewanym. Największy wpływ wywarła na Elizie twórczość Jacka Kaczmarskiego, co dostrzegalne jest w Jej wykonaniach. Została laureatką wielu festiwalów związanych z poezją śpiewaną, m. in. festiwalu OFPA w Rybniku, festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalu im. Agnieszki Osieckiej czy SFP w Krakowie. Obecnie mierzy się ze stworzeniem własnego autorskiego programu.