Spacer z lokalnymi przewodnikami, śladami Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, jest kolejną, ciekawą propozycją biura Gdańsk 2016, skierowaną do mieszkańców Gdańska i ich gości.

Materiały Gdańsk 2016

Pierwszym projektem, do współtworzenia którego  zostałam zaproszona przez biuro Gdańska 2016, był spacer po Starym Przedmieściu, w ramach cyklu „Gdańskie Miniatury”.

Spacer po Starym Przedmieściu

Propozycję wspólnego zrealizowania kolejnej atrakcji promującej Gdańsk przyjmuję z wielkim zadowoleniem i razem z Państwem czytam zaproszenie Instytucji Kultury Gdańsk 2016:

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie to projekt dzięki któremu Trójmiasto stało się polską stolicą murali. Dzięki działaniom artystów – Rafała Roskowińskiego i Piotra Szwabe vel Pisz oraz Instytucji Kultury Gdańsk 2016, a także klubu Plama zwykłe szare blokowisko zamieniło się w tętniącą kolorami galerię sztuki. Co roku podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art oraz powstają nowe dzieła, stworzone przez polskich i zagranicznych artystów. Swój wkład w kolekcję mają także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla, szefa pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w ASP w Gdańsku.W ramach GSM powstają 2-3 prace rocznie.

Dziś kolekcja malarstwa monumentalnego na Zaspie to 33 wielkoformatowe murale, o różnorodnej tematyce – niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys.

Po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego oprowadzą Was specjalnie przeszkoleni lokalni przewodnicy i przewodniczki. W tym roku na Zaspie przy Gdańskiej Szkole Murali ruszył projekt aktywizujący mieszkańców i mieszkanki osiedla Zaspa – Lokalni Przewodnicy. Mieszkańcy i mieszkanki Zaspy zostali przygotowani do pełnienia roli przewodników po Galerii Muralu. Od marca 2011 spotkali się z twórcami zaspiańskich murali, poznawali historię powstawania galerii, szczegóły dotyczące realizacji oraz informacje o autorach. Podczas zaplanowanego spaceru będą najlepszym źródłem informacji o stworzonej w ich dzielnicy kolekcji malarstwa wielkoformatowego.

Informacje o kolekcji – www.monumentalart.eu

Dodatkową atrakcją dla uczestników spaceru jest obecność podczas wyprawy dziennikarki portalu iBedeker Ewy Kowalskiej. Z wydarzenia powstanie relacja, fotoreportaż oraz film. Wystąpią w nim uczestnicy i uczestniczki spaceru.

Informujemy, że wzięcie udziału w spacerze jest traktowane jako wyrażenie zgody na publikację wizerunku w mediach (portalach iBedeker oraz Gdańsk 2016).

Osoby, które są chętne wziąć udziału w spacerze prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 30 listopada z podaniem danych kontaktowych: imię, nazwisko, numer telefonu na adres e-mail: [email protected] lub telefonicznie 583012016. Zapisy telefoniczne w godzinach: poniedziałek-piątek 10.00-18.00, soboty-niedziele 12.00-16.00.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej frekwencji, nie zakwalifikują części grup, o czym poinformują przed 3 grudnia drogą e-mailową.

Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń na wybraną godzinę, będą w konsultacji z grupą zapraszać Państwa na inną porę.

Organizatorzy:

Instytucja Kultury Gdańsk 2016, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk, tel. 0 583012016
– www.gdansk2016.eu

Portal iBedeker.pl

……………………………………………………………………..

Tytuł: Spacer z lokalnymi przewodnikami po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie
Lokalizacja: Klub Plama GAK, ul. Pilotów 11, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data: 2011-12-03