W roku szkolnym 2012/2013 Gdańskie Miniatury zapraszają dzieci i młodzież do wspólnego poznawania kobiet, które wpłynęły na koloryt miasta Gdańska. W kwietniu poznamy panie związane z nauką.

Politechnika Gdańska Wydział ChemicznyPodczas spacerów Gdańskie Miniatury śladami kobiet, poznaliśmy już królowe związane z Gdańskiem, kobiety Solidarności, Wolnego Miasta Gdańska oraz dziennikarki i pisarki. W kwietniu przekonamy się, że kobiety również doskonale sobie radzą w nauce, świetnie funkcjonują na uczelniach technicznych.

Instytut Kultury Miejskiej, przewodniczka turystyczna Ewa Czerwińska (z zawodu inżynier chemii) oraz iBedeker (Ewa Kowalska z zawodu inżynier ochrony środowiska) zapraszają na spacer po terenie Politechniki Gdańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Gmachu Chemii.

Audytorium Chemiczne Politechniki Gdańskiej

W trakcie spaceru adresowanego do młodzieży szkolnej będziemy mieli okazję z bliska przyjrzeć się historycznym obiektom uczelni i poznać historie kobiet tu studiujących bądź pracujących naukowo. Mirjam Braude, Gabriela Poznańska i Małgorzata Wrocławska uczyły się  na gdańskiej uczelni przed II wojną światową, co w tamtych czasach było rzadkością, bowiem kobiety na uczelniach technicznych nie były miło widziane. Szczęśliwie po wojnie sytuacja się zmieniła – coraz więcej kobiet zdobywało uprawnienia inżynierskie i odnosiło sukcesy na polu nauki. Wanda Szczepuła i Marianna Sankiewicz udowodniły, że kobiety mogą wiele osiągnąć w nauce, a absolwentka Wydziału Budowy Okrętów Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, swoim życiem pokazała jak silna potrafi tzw. słaba płeć.

Spacer Gdańskie Miniatury śladami kobiet nauki

TERMIN: 18 kwietnia 2013 roku (czwartek). Godziny: (do wyboru) 10.00, 11.30, 13.00.
MIEJSCE SPOTKANIA: Przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej.
KATEGORIA WIEKOWA: od I klasy gimnazjum – szkoły ponadgimnazjalne.
CZAS TRWANIA: około 1,5 godziny
MAKSYMALNA ILOŚĆ OSÓB W GRUPIE: 50
KOSZT: Bezpłatne
TRASA: KobietyNauki

Prosimy o zgłoszenia do dnia 12 kwietnia (piątek) z podaniem nazwy szkoły/ placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 18 stycznia będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail [email protected]

Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 15 kwietnia (poniedziałek).

 

 

Spacery – Gdańskie Miniatury