Listopadowy spacer kolejnej edycji cyklu Gdańskie Miniatury wiódł szlakiem Kanału Raduni na terenie Starego Miasta.
Głównym motywem tegorocznych spacerów z cyklu Gdańskie Miniatury są gdańskie uliczki. W listopadzie stał się nim (motywem) również zabytkowy, bo wybudowany przez Krzyżaków – Kanał Raduni. Wielu mieszkańców Gdańska często nie ma świadomości, że wody opływające Wielki Młyn, płyną w kanale, a nie w naturalnym korycie. Stali uczestnicy i uczestniczki spacerów z Ewą Czerwińską tę wiedzę mają, nie mylą też pojęć Główne Miasto – Stare Miasto i w stosunku do Gdańska nie używają słowa „starówka”. Cicerone każdorazowo zwraca uwagę na nazewnictwo, jest to jej przysłowiowy konik:)
Było zimno! Okropnie zimno, szczególnie w sobotę, podczas spaceru dla rodzin i grup nieformalnych. Szczerze mówiąc nawet się dziwiłam, że tak liczna grupa mieszkańców i mieszkanek pojawiała się na miejscu zbiórek. Kolejny raz wędrowaliśmy wahadłowo, co utrudnia nieco pracę Ewie, i dla Państwa nie jest komfortowe, ale niestety trasy spacerów wyznaczają nam pewne granice logistyczne.
Wspólnie przeszliśmy wzdłuż fragmentu płynącego po Starym Mieście Kanału Raduni. Przewodniczka opowiedziała nam o Domu Opatów Pelplińskich oraz kościołach św. Elżbiety i Józefa. Przed Ratuszem Starego Miasta pokłoniliśmy się spoglądającemu w gwiazdy Janowi Heweliuszowi, a chwilę później trzeciej co wielkości wieży kościoła św. Katarzyny, „podziwiając” po drodze kłódki niszczące Most Chlebowy, w ciągu ul. Korzennej. Spacer zakończyliśmy w pobliżu Wielkiego Młyna, pod Domem Kaznodziejów przy ul. Katarzynki. A środkowa grupa, przewrotnie, rozpoczynała spacer przy ul. Mniszki 1 i we fragmencie wędrowała nieco inną trasą…
Trasę spaceru tradycyjnie opracował Klaudiusz Grabowski, a z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej piecze nad całością sprawowała Anna Urbańczyk.
Galeria zdjęć autorstwa Ewy Gutarowskiej – uczestniczki spaceru:
Szanowni Państwo. Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne wędrówki. W roku szkolnym co miesiąc poznajemy kolejne zakamarki Gdańska, w grudniu pojawimy się na Dolnym Mieście. Prosimy śledzić stronę www.gdanskieminiatury oraz oczywiście iBedeker.
Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brak komentarza