Dzięki projektowi edukacyjnemu Gdańskie Miniatury, uczniowie i uczennice gdańskich szkół mieli okazję poznać tajemnice i legendy Głównego i Starego Miasta, Starego Przedmieścia oraz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Nigdy jednak szlak wspólnych wędrówek nie prowadził wzdłuż brzegów Motławy…

Mówi się, że wszystkie ulice historycznego Gdańska prowadzą do Motławy – rzeki przez lata napędzającej życie portowego miasta i stanowiącej fragment naturalnego systemu obrony przed nieprzyjacielem. Dzisiaj jej leniwe wody unoszą jedynie statki białej floty, piękne żaglowce, smocze łodzie, kajaki oraz ryczące motorówki, i być może tęsknią za tym, co bezpowrotnie minęło. Tęsknią za widokiem potężnego zamku krzyżackiego; przekupkami handlującymi na Targu Rybnym; rzezimieszkami snującymi się wzdłuż jej drewnianego pobrzeża; zapachem starych spichlerzy czy wyciem psów na Wyspie Spichrzów.

O tym, jak wyglądało życie u brzegów Motławy przed wieloma wiekami, podczas kolejnego „miniaturowego”spaceru, opowie licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska, której od lat rzeka przekazuje swoje największe tajemnice.

Zapraszamy Was – Uczniowie i Uczennice – na kolejny spacer z gdańską legendą w tle, który odbędzie się 15 marca w godz. (do wyboru) 10.00, 11.30 lub 13.00, a rozpocznie się na Targu Rybnym przy Baszcie Łabędź. Zakończenie spaceru z przewodnikiem planowane jest w okolicy Zielonego Mostu. W kolejnym etapie nauczyciele z uczniami samodzielnie przechodzą na Ołowiankę, bowiem spacer, jak zwykle, jest połączony z grą miejską.

Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 9 marca z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej, ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które 15 marca będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail: [email protected].
Informacje o trasie: www.instytutkulturymiejskiej.pl

Relacje z poprzednich spacerów:

Spacer po Starym Przedmieściu

Legendy Starego Miasta

Legendy Głównego Miasta

Nauczyciele otrzymają od organizatorów pełną informację o Gdańskich Miniaturach oraz o grach miejskich organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej i portal iBedeker.

Organizatorzy informują, że zapewniają przewodnictwo po trasie wzdłuż pobrzeża Motławy. Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa.
Organizatorzy zastrzegają, że będą dobierać grupę według kategorii wiekowej.
Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń na wybraną godzinę, będą w konsultacji z grupą zapraszać Państwa na inną porę.
Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 12 marca.

Organizatorzy Gdańskich Miniatur:

– Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016), Anna Urbańczyk, ul. Długi Targ 39/40, tel. 0 58 778 62 76, [email protected], www.gdansk2016.eu
– iBedeker.pl, Ewa Kowalska, [email protected]