Z zaproszenia Bogdana Borusewicza do wspólnej wędrówki śladami Szlaku Borsuka, skorzystało ponad sto osób. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt ze szlakiem, oznaczonym żółtym kwadratem przekreślonym zielonym ukośnym pasem.

Szlak Borsuka, to ścieżka historyczno-przyrodnicza na terenie Sopotu, stworzona z inicjatywy marszałka senatu – Bogdana Borusewicza. Celem szlaku jest upamiętnienie wędrówek trójmiejskich opozycjonistów i podziemia stanu wojennego.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczki i wysłuchania większej części narracji marszałka.

Wędrówka rozpoczęła się przy pętli autobusowej przy ul. 23 Marca w Sopocie, a pierwszy postój był pod budynkiem nr 96, w którym Bogdan Borusewicz w młodości mieszkał, i gdzie prowadził działalność opozycyjną. Jego narrację uzupełniały wspomnienia Jerzego Borowczaka.

W tym budynku (na czwartym piętrze) mieszkał Bogdan Borusewicz.

Okna od strony ogrodu. Opozycjonista uciekał z mieszkania (przez esbekami) zsuwając się po piorunochronie.

Po wysłuchaniu pierwszej części wspomnień, podobnie jak uciekający opozycjoniści… ruszyliśmy w kierunku lasu.

To jest FORMALNY początek szlaku.

Wędrówka po wzgórzach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego była chwilami dosyć wymagająca, toteż część osób zrezygnowała z dalszej wędrówki. Kondycja Bogdana Borusewicza wydaje się być znakomita. Szedł dziarskim krokiem i sporo po drodze mówił, a zadyszki nie było słychać:)

Podczas spaceru „śledziły” nas „oczy borsuka”.

Cały szlak jest oznakowany żółtym kwadratem przekreślonym zielonym ukośnym pasem.


Ważnym przystankiem na szlaku było Zajęcze Wzgórze. Wielu uczestników nigdy wcześniej tu nie było, a mój słuch natychmiast wyłapywał twarze osób, które o tym wspominały – te osoby nie uczestniczą w spacerach iBedekerowych – to wiem na pewno:) 
Zapraszam do obejrzenia filmowej relacji ze spaceru z Wojciechem Fułkiem oraz do udziału w kolejnych spacerach iBedekerowych po Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Po przejściu 4,18 km i upływie 2,5 godziny, dotarliśmy do ul. Kasprowicza, gdzie bohater spotkania pożegnał się ze swoimi gośćmi i składał autografy oraz… złożył króciutką wizytę swojej koleżance z lat opozycyjnej walki. 


Trasa Szlaku Borsuka.

Przejście Szlaku Borsuka w towarzystwie jego głównego bohatera jest największą atrakcją, ale wędrówka taka jest oczywiście możliwa również indywidualnym trybem. Należy się trzymać żółtego kwadratu…

Bogdan Borusewicz odkrywa (po latach) Dolny Wrzeszcz