Park Oruński dla wielu mieszkańców Gdańska (i całego Trójmiasta) jest częstym celem spacerów. Czy jednak wiedzą Państwo, że w bezpośrednim sąsiedztwie parku leży Zbiornik Stara Orunia? Warto tam się wspiąć.

Na wzgórze, na którym jest położony Zbiornik Stara Orunia, można się dostać bezpośrednio z Parku Oruńskiego, od strony ulicy Nowiny lub drogą dojazdową od strony ul. Kampinoskiej. Ponieważ naszym celem był spacer, więc trzecią (motoryzacyjną) ewentualność z automatu odrzuciliśmy. 

Stali bywalcy Parku Oruńskiego wiedzą, że główne wejście do niego znajduje się przy ul. Nowiny, vis-a-vis wejścia do dworu rodziny Hoene (ostatnich właścicieli). Elegancki onegdaj podjazd do dworu dzisiaj zastawiony jest autami, a w obiekcie mieści się Przedszkole nr 9, o wdzięcznej nazwie „Pod Bukami” (jedno z wielu gdańskich przedszkoli, biorących udział w projekcie Młody Przewodnik po Gdańsku)

Ci sami bywalcy wiedzą, że liczne alejki prowadzą gości w różnych kierunkach, a każdy znajdzie tu miejsce, które najbardziej pasuje jego nastrojowi. 

 

Od 2010 roku parku strzeże Tatar RP.

Planując wejście na wzgórze, na którym znajduje się Zbiornik Stara Orunia, warto się trzymać południowej granicy parku, a przy okazji na zboczu Wzgórza Pięciu Braci zwrócić uwagę na wejście do podziemnego pomieszczenia (tzw. lodowni), w którym być może już od XVII wieku przechowywano bryły lodu. 

Kiedy ujrzą Państwo oruńską muszlę koncertową – będzie to znak, że czas skręcić w lewo i ruszyć schodami ku górze…

Jeszcze kilka kroków polną ścieżką otoczoną krzewami głogu i… Państwa oczom ukaże się uporządkowane wzgórze z wejściem do zbiornika (wejście do wewnątrz jest możliwe tylko z przewodnikiem, od maja do sierpnia) i piękną panoramą Gdańska.

Odległość od wejścia głównego do parku na szczyt, to 0,54 km, a więc naprawdę jest to niedługi spacer…

A jak wrócić? Można wybrać tę samą drogę, my jednak zdecydowaliśmy się ruszyć bezpośrednio ku ul. Nowiny.

Ulica Nowiny

Ulica Nowiny

Droga zejścia jest niewiele dłuższa – bowiem do wejścia do Parku Oruńskiego to odległość 0,62 km, natomiast na strudzone dzieci czeka na zakończenie… obszerny plac zabaw:)

Tradycyjnie zachęcam Państwa do ruszenia naszymi śladami:)

Pomysł na spacer