Tradycyjny szlak turystów odwiedzających Gdańsk wiedzie od Bramy Wyżynnej w stronę ulicy Długiej i Długiego Targu. Na tej trasie czeka na nich do 16 września dodatkowa atrakcja – wystawa plenerowa „ABC historii Gdańska”.
Ekspozycja jest prezentowana na placu między Katownią a Bramą Wyżynną. Składa się z dwudziestu siedmiu plansz, na których zaprezentowano co ciekawsze wątki z dziejów miasta.
– Kluczem w tej prezentacji są litery alfabetu łacińskiego, do których przyporządkowano odpowiednie hasła – tłumaczy dr Ewa Bojaruniec z Działu Historii Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, współautorka wystawy. – Dotyczą one ważnych dla Gdańska tematów, wydarzeń i postaci.
Każde hasło zostało tak dobrane, aby było łatwo zrozumiałe również dla odbiorcy anglojęzycznego. Jest więc Bałtyk (ang. ‘Baltic’), Heweliusz (‘Hevelius’), Solidarność (‘Solidarity’), a także Euro 2012 – hasło o tyle szczególne, że zilustrowane m.in. zdjęciem autorstwa Ewy Kowalskiej, która dokumentowała budowę PGE Areny. Tematyka wystawy i miejsce jej prezentacji sprawiają, że cieszy się ona sporym zainteresowaniem. Widać to było zwłaszcza podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, kiedy z informacjami na tablicach chętnie zapoznawali się kibice.
– Dodatkowym walorem jest unikatowy materiał ikonograficzny – podkreśla dr Bojaruniec. – Pochodzi on nie tylko ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ale też z PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Narodowego, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz z innych trójmiejskich instytucji. Warto zwrócić uwagę na rycinę pokazującą sztuczne ognie, którymi uświetniono przybycie Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery do Gdańska w 1677 r., czy widok bramy triumfalnej, jaką 30 lat wcześniej ustawiono z okazji wjazdu do miasta Ludwiki Marii Gonzagi, żony Władysława IV.
Plenerowa wystawa została przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Autorami koncepcji są: Ewa Bojaruniec, Janusz Dargacz i Piotr Paluchowski. Projekt graficzny wykonała Dominika Gzowska, a współtworzyli wystawę Renata Adamowicz i Janusz Trupinda.
Autorzy zdjęć: Iwona Berent, Jens Bruchhaus, Ewa Grela, Miszka Jabłoński, Kazimierz Lelewicz, Bogusław Nieznalski, Grzegorz Nosorowski, Michał Kosma Szczerek, Zbigniew Trybek i Robert Theodor Kuhn.
Materiał ikonograficzny prezentowany na wystawie pochodzi ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Gdańsku, Centrum św. Jana w Gdańsku, Lechii Operatora Sp. z o. o., Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej i www.iBedeker.pl.
Prezentację plenerową uzupełnia 48-stronicowa książeczka. Zawiera ona treści z ekspozycji, ale z powodzeniem funkcjonuje jako samoistna broszura. Jest sprzedawana we wszystkich oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Można ją nabyć również drogą internetową poprzez stronę www.mhmg.pl. Cena 15 zł.
Tekst i zdjęcia: Marek Barski
Bardzo ciekawa maleńka wystawa, jest już przygotowana do Światła 🙂 – zrobiłam ładne zdjęcia. Nie jest to oczywiście jakaś pogłębiona wiedza o mieście – bo nie o to chodzi. Wielokrotnie podchodzę z grupami do plansz i pokazuję. Często mapę WMG.
Udany pomysł.